REKLAMA

Money.pl: Polska kluczowa na Jedwabnym Szlaku. Gospodarka zyska aż 48 mld dolarów

Według Jacka Frączyka z portalu money.pl Polska gospodarka ma szansę znacznie rozwinąć się za sprawą Nowego Jedwabnego Szlaku. Mowa o 48 mld dolarów.
 Money.pl: Polska kluczowa na Jedwabnym Szlaku. Gospodarka zyska aż 48 mld dolarów
fot. screen YouTube
Przez Polskę przechodzić będą dwie z trzech nitek szlaku transportowego z Chin do Europy – wynika z mapy CEBR. Globalna gospodarka ma zyskać na nowych trasach aż 7,1 biliona dolarów rocznie, a wzrost PKB świata będzie do 2040 roku wyższy o 4,2 proc – wylicza CEBR.
 

2040 rok określa się jako datę uruchomienia całego szlaku. Najwięcej skorzystają kraje Azji - szlak zwiększy ich wzrost PKB o 17,8 proc. (0,9 proc. rocznie). Kraje Europy centralnej mają być na drugim miejscu i ich wzrost zyska 6,2 proc. (0,3 proc. rocznie)


– informuje CEBR.

Polski PKB, mimo że nasz kraj ma być dopiero 24. państwem, które skorzysta nominalnie najbardziej, zyska aż 48 mld dolarów do 2040 r. Aby zdać sobie sprawę o jak duże pieniądze chodzi, wystarczy zwrócić uwagę, że w 2019 r. nasz PKB wyniesie według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego około 586 mld dolarów.Źródło: money.pl
kpa

Ankieta
Czy "wiodące media" skreśliły już Platformę?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy "wiodące media" skreśliły już Platformę?
Tygodnik

Opinie

Popkultura