REKLAMA

W rocznicę masakry w "Wujku" Lewica złoży projekt przywrócenia wysokich emerytur funkcjonariuszom PRL

Na początku grudnia poseł Lewicy Andrzej Rozenek zasiadający w parlamentarnym zespole ds. zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy i żołnierzy poinformował, że Lewica ma gotowy projekt ustawy ws. przywrócenia wyższych emerytur funkcjonariuszom PRL. Ma on zostać złożony 16 grudnia - w 38. rocznicę brutalnej pacyfikacji strajku w Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach.
 W rocznicę masakry w "Wujku" Lewica złoży projekt przywrócenia wysokich emerytur funkcjonariuszom PRL
/ Andrzej Rozenek, screen YT
Rozenek powiedział mediom, że zespół  ds. zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy i żołnierzy zajmie się sprawą uchwalonej w grudniu 2016 roku (podczas obrad w Sali Kolumnowej Sejmu) tzw. ustawy dezubekizacyjnej, która zaczęła działać w październiku 2017 r. Zdaniem Rozenka problemem jest "brak zrozumienia ze strony rządzących" tego co się wydarzyło. 
 

Oni nadal nie rozumieją, że tą ustawą skrzywdzili zupełnie nie te osoby, które skrzywdzić chcieli


- mówił. W jego opinii ustawa skrzywdziła wdowy i sieroty po funkcjonariuszach, a także ludzi niezwiązanych ze służbą, którzy trafili tam "z nie wiadomo jakiego powodu". 
 
Chcemy przywrócić wszystkim mundurowym, którym odebrano ich prawa emerytalne, to, co im się należy

- powiedział Rozenek. Zapowiedział, że ustawa zostanie złożona 16 grudnia, czyli trzy lata od momentu, gdy podczas obrad w Sali Kolumnowej Sejmu została przegłosowana ustawa dezubekizacyjna Prawa i Sprawiedliwości.

Sęk w tym, że 16 grudnia to także rocznica masakry w kopalni Wujek, największej zbrodni stanu wojennego. Dokładnie 38 lat temu milicja otworzyła ogień do strajkujących górników, zabijając 9 z nich i raniąc wielu innych. Ciekawe, czy Lewica o tym pamięta?

raw

#REKLAMA_POZIOMA#

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura