REKLAMA

Prezydent Duda w Belgii. 75. rocznica rozpoczęcia Bitwy o Ardeny

Prezydent Andrzej Duda gościł dziś w Belgii i Luksemburgu, gdzie uroczyście obchodzono 75. rocznicę rozpoczęcia Bitwy o Ardeny. Była to bitwa stoczona na przełomie 1944 i 1945 roku. Niemcom bardzo zależało, by nie doszło do połączenia armii brytyjskiej i amerykańskiej, ostatecznie jednak zwycięstwo odniosły siły alianckie. W bitwie tej udział brali polscy lotnicy.
 Prezydent Duda w Belgii. 75. rocznica rozpoczęcia Bitwy o Ardeny
/ KPRP fot. Igor Smirnow

Dzisiaj spotkaliśmy się w gronie przywódców zachodnioeuropejskich, ale także z amerykańskim Sekretarzem Obrony i weteranami, aby uczcić pamięć tych żołnierzy, którzy walczyli tutaj wtedy za wolny świat, za wolną Europę

- powiedział prezydent Duda.
 

Cieszę się bardzo, że także my, jako Polska, zostaliśmy tu zaproszeni (...) To gest, który oddaje honor naszym żołnierzom walczącym w czasie II wojny światowej, przede wszystkim tutaj na froncie zachodnim, ramię w ramię z Amerykanami, z Brytyjczykami

- mówił o polskich lotnikach.

W uroczystościach w Bastogne w Belgii brali udział m.in. Król Belgów Filip I, Wielki Książę Luksemburga Henryk, Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Sekretarz Obrony USA Mark Esper. 

Po południu prezydent Duda, w towarzystwie innych przywódców, brał udział w uroczystościach na Amerykańskim Cmentarzu Wojskowym w miejscowości Hamm  w Luksemburgu.
 
adg

źródło: prezydent.pl, TT

#REKLAMA_POZIOMA#


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura