REKLAMA

Pamięć decyduje o tożsamości każdego z nas. Opolska "Solidarność" uczciła ofiary stanu wojennego

13 grudnia 1981 r. to dramatyczna data w historii Polski, związana z ludzkimi dramatami, cierpieniem, niejednokrotnie łamiąca życiorysy. Opolska "Solidarność" uczciła pamięć ofiar stanu wojennego. Rano na Skwerze "Solidarności", przy pomniku Trzech Krzyży przy parafii św. Piotra i Pawła, przy pomniku św. Katarzyny na terenie zakładu Wagon Opole Sp. z o. o, a wieczorem przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki działacze "Solidarności" zapalili symboliczne świece i złożyli biało-czerwone wiązanki kwiatów.
 Pamięć decyduje o tożsamości każdego z nas. Opolska "Solidarność" uczciła ofiary stanu wojennego
/ Solidarność

- Módlmy się w 38. rocznicę za ofiary stanu wojennego oraz za wszystkich, którzy oddali swe życie w imię najwyższych wartości, aby miłosierny Bóg obdarzył ich wiekuistą światłością. Ciebie prosimy...

- modlili się podczas Mszy św. w kościele pw. św. Sebastiana związkowcy.

Tego dnia odbyło się także nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego. Nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego miało wyjątkowy charakter. Gościem zebrania był Stanisław Jałowiecki, pierwszy przewodniczący opolskiej "Solidarności", autor świeżo wydanej publikacji "Refleksje z podziemia". Jałowiecki wrócił wspomnieniami do wydarzeń z 1981 roku. Był to trudny czas, pełen napięć i niepokojów ale nie pozbawiony zabawnych sytuacji, satyry i dowcipów. Na przykład trawestacja prawa Archimedesa, której był autorem: Urban zanurzony w wodzie waży tyle, ile woda w głowie Siwaka. Niewtajemniczonym w ówczesną rzeczywistość należy się wyjaśnienie, że Siwak to znany ze swej tępoty członek biura politycznego, a Urban- rzecznik prasowy rządu PRL - ze względu na swą tuszę wyjątkowo dobrze nadający się do wypełnienia Archimedesowej wanny. Pozostając w atmosferze tamtych wydarzeń członkowie ZR wysłuchali prelekcji dr. Antoniego Maziarza: "Św. Jan Paweł II wobec stanu wojennego w Polsce".

 jeszcze jedno ważne wydarzenie podczas posiedzenia Zarządu Regionu - przewodnicząca NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego Cecylia Gonet podziękowała koledze Kazimierzowi Kłosowi, wieloletniemu działaczowi, który zakończył karierę zawodową i przeszedł na emeryturę ...w imieniu własnym oraz wszystkich koleżanek i kolegów Opolskiej "Solidarności" (...) za wszystkie dni, które poświęciłaś dla drugiego człowieka, za wniesiony wkład pracy w tworzenie i działalność naszego Związku. Za pełną zaangażowania, długoletnią pracę, sumienność i rzetelność w wypełnianiu powierzanych funkcji (...). Ten długi dzień uwieńczyła Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego.

- Dziękuję, że znaleźliście czas być tu, tu jest nasze miejsce, tu ładujemy serca i ducha. (...) Dumne Poczty sztandarowe z przewodniczącą Regionu - przypominają i chronią etos i GODNOŚĆ. Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które mamy zaszczyt przechowywać w naszej parafii - niech nam o tym przypominają. - Wy wszyscy musicie pamiętać, choćby wszyscy zapomnieli

- zakończył uroczystą Mszę św. ks. dr Waldemar Klinger.

Uroczystości upamiętniające ofiary stanu wojennego odbyły się we wszystkich Oddziałach Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego.

Marzena Kucz, NSZZ "Solidarność" Śląsk Opolski


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura