REKLAMA

Sieci, które omijają przepisy śmieją się w twarz pracownikom i kpią z powagi państwa polskiego

Handlowa Solidarność po raz kolejny zwróciła się do rządzących o pilne uszczelnienie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. 18 grudnia pisma w tej sprawie zostały skierowane do Pani Marleny Maląg, Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz do Przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PiS Ryszarda Tyrleckiego - Sieci, które omijają przepisy, śmieją się w twarz nie tylko swoim pracownikom, którzy po raz kolejny zostali pozbawieni prawa do niedzielnego odpoczynku i normalnego życia rodzinnego. Te sieci kpią sobie również z powagi państwa polskiego, pokazując, że ich polskie prawo nie dotyczy – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.
 Sieci, które omijają przepisy śmieją się w twarz pracownikom i kpią z powagi państwa polskiego
/ screen YouTube
Inicjatywa handlowej Solidarności jest reakcją na obchodzenie ograniczeń w niedzielnym handlu przez kolejne sieci. Proceder polega na przyjmowaniu przez sklepy statusu placówek pocztowych, które zgodnie z ustawą mogą być czynne w niedziele. Dzięki umowom z firmami kurierskimi w takich sklepach oprócz zrobienia zakupów można odebrać lub nadać paczkę.  Lukę w przepisach od dawna wykorzystuje sieć „Żabka”. Pod koniec listopada zamiar rozszerzenia profilu działania swoich sklepów o usługi pocztowe ogłosiła również sieć „ABC”, a z informacji handlowej Solidarności wynika, że szykują się do tego kolejne sieci handlowe. – Dlatego potrzebna jest szybka nowelizacja. Zaproponowaliśmy dwa warianty. Liczymy na szybkie działania legislacyjne w tej sprawie. W przeciwnym razie ustawa stanie się martwa – podkreśla Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Solidarność proponuje całkowite wykreślenie placówek pocztowych z zapisanej w ustawie listy typów placówek, których nie dotyczą ograniczenia w niedzielnym handlu. Alternatywne rozwiązanie miałoby polegać na doprecyzowaniu, że chodzi o placówki, w których świadczenie usług pocztowych jest przeważającą działalnością.

W ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę przewidziano kilkadziesiąt wyjątków, w których można prowadzić sprzedaż detaliczną w niedziele i święta. Chodzi przede wszystkim o małe sklepy pod warunkiem, że za ladą stanie ich właściciel, a także m.in. piekarnie, apteki, sklepy zlokalizowane na dworcach, czy właśnie placówki pocztowe.

- Tego ostatniego wyjątku nie było w naszym obywatelskim projekcie ustawy. Został dopisany w trakcie prac parlamentarnych. Od początku ostrzegaliśmy, że skutki tego rozwiązania będą opłakane i to się potwierdziło


– podkreśla Alfred Bujara.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele  obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Zgodnie z jej zapisami w zeszłym roku wolne od pracy w handlu były dwie niedziele w miesiącu – pierwsza i ostatnia. W 2019 roku sklepy są czynne tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu, a od 2020 roku wszystkie niedziele będą wolne od pracy w handlu. Ustawa wprowadza również 7 niedziel handlowych w ciągu roku. Sklepy będą czynne w niedziele w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, czyli podczas sezonowych wyprzedaży. Pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, którego inicjatorem była handlowa Solidarność podpisało się ponad pół miliona osób.
Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura