Trump postawiony w stan oskarżenia. Izba Reprezentantów przegłosowała artykuły impeachmentu 

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zagłosowała wczoraj za tym, by usunąć Donalda Trumpa z urzędu prezydenta USA. Taka sytuacja ma miejsce po raz trzeci w historii. Jego los zależy teraz od decyzji Senatu, ale tam większość mają zwolennicy prezydenta.
 Trump postawiony w stan oskarżenia. Izba Reprezentantów przegłosowała artykuły impeachmentu 
screen YT

Wizja naszych (ojców) założycieli jest zagrożona przez działania w Białym Domu. To tragiczne, że niebezpieczne działania prezydenta spowodowały, że impeachment jest konieczny. Nie pozostawił nam wyboru


- powiedziała przewodnicząca izby Nanci Pelosi. Działa kongresmenów nazwała "obroną demokracji". 

Ujawniła dwa artykuły impechmentu, a więc zarzuty wobec amerykańskiego przywódcy. Pierwszy dotyczy nadużycia władzy - mowa o rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas której Trump miał uzależnić pomoc dla Ukrainy w wysokości 400 mln dolarów od włączenia się prokuratury tego kraju w śledztwo przeciwko synowi Joe Bidena, Hunterowi. Drugi dotyczył utrudniania postępowania prowadzonego przez Kongres.

Partyjne podziały naznaczyły debatę w Izbie. Demokraci twierdzą, że prezydent złamał prawo i nadużył swojej władzy, zaś Republikanie bronią Trumpa i odpowiadają, że działania Demokratów motywowane są względami politycznymi i nienawiścią wobec niego.

Teraz o losie prezydenta zdecyduje Senat. Aby usunąć głowę państwa z urzędu, potrzeba jednak większości dwóch trzecich głosów. W związku z tym, że przewagę mają w niej Republikanie, szansa na pozbawienie Trumpa urzędu jest minimalna.

źródło: dorzeczy.pl, onet.pl

raw

#REKLAMA_POZIOMA#

 

Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...
Tygodnik

Opinie

Popkultura