REKLAMA

"Decyzje Trumpa prowokują globalne ryzyka”. Tusk odnosi się do wydarzeń w Iraku

Były szef Rady Europejskiej, a obecnie lider Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk odniósł się do napięcia na linii USA-Iran spowodowanego zorganizowanym przez Pentagon nalotem w Bagdadzie, w którym zginął Kasem Sulejmani - dowódca irańskich jednostek Al-Kuds.
 "Decyzje Trumpa prowokują globalne ryzyka”. Tusk odnosi się do wydarzeń w Iraku
/ Mateusz Włodarczyk - www.wlodarczykfoto.pl, Wikimedia CC 4.0
Zdaniem byłego polskiego premiera "Europa i USA muszą za wszelką cenę utrzymać transatlantycką jedność w obliczu nadciągającego politycznego trzęsienia ziemi". – Niezależnie od faktu, że decyzje prezydenta Trumpa prowokują globalne ryzyka, a jego intencje nie są jasne. Polska powinna aktywnie bronić tej jedności – dodał. 
Nalot i reakcja Trumpa

W piątek, w zorganizowanym przez Amerykanów nalocie w Bagdadzie zginął Kasem Sulejmani dowódca irańskich jednostek Al-Kuds w Korpusie Strażników Rewolucji Islamskiej. Niezwykle prominentna postać w Iranie. Do zamachu miało dojść na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie. Samochód, którym podróżował Suleimani miał zostać ostrzelany. W reakcji na ujawnienie informacji w mediach Donald Trump wkleił zdjęcie amerykańskiej flagi. Zdarzenie potwierdził też Pentagon.

Czytaj więcej: To początek wojny? W amerykańskim nalocie zginął prominentny irański lider 

Zapowiedź zemsty

Hassan Rowhani - prezydent Iranu - zdecydowanie potępił atak i zapowiedział, że takie działania ze strony USA tylko uczynią Iran „i inne wolne narody” bardziej zdeterminowanymi, by przeciwstawić się Waszyngtonowi. Podkreślił też, że ci, którzy zginęli, są męczennikami. Jego zdaniem, taki „tchórzliwy i zły ruch jest kolejnym znakiem desperacji ze strony USA, bezradności i klęski w regionie”.

Czytaj więcej: Prezydent Iranu: "Wielki naród Iranu i inne wolne narody regionu zemszczą się za tę haniebną zbrodnię” 

Źródło: Twitter
kpa


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura