REKLAMA

Iran wycofuje się z porozumienia nuklearnego

Prezydent Iranu Hasan Rowhani poinformował, że Teheran nie będzie przestrzegać umowy nuklearnej zawartej w 2015 r. To pokłosie zamordowania przez siły USA generała Kasema Sulejmaniego.
 Iran wycofuje się z porozumienia nuklearnego
/ materiały własne
Informację decyzji irańskiego rządu przekazała w niedzielę irańska państwowa telewizja, na antenie której zacytowano oświadczenie prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego.

Celem zawartej w lipcu 2015 roku umowy między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem, jest ograniczenie irańskiego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Warto jednak zaznaczyć, że ową umowę w maju ubiegłego roku zerwał prezydent USA Donald Trump, który wówczas określił porozumienie jako „fikcję”.

Nalot i reakcja Trumpa

W piątek, w zorganizowanym przez Amerykanów nalocie w Bagdadzie zginął Kasem Sulejmani dowódca irańskich jednostek Al-Kuds w Korpusie Strażników Rewolucji Islamskiej. Niezwykle prominentna postać w Iranie. Do zamachu miało dojść na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie. Samochód, którym podróżował Suleimani miał zostać ostrzelany. W reakcji na ujawnienie informacji w mediach Donald Trump wkleił zdjęcie amerykańskiej flagi. Zdarzenie potwierdził też Pentagon.

Zapowiedź zemsty

Hassan Rowhani - prezydent Iranu - zdecydowanie potępił atak i zapowiedział, że takie działania ze strony USA tylko uczynią Iran „i inne wolne narody” bardziej zdeterminowanymi, by przeciwstawić się Waszyngtonowi. Podkreślił też, że ci, którzy zginęli, są męczennikami. Jego zdaniem, taki „tchórzliwy i zły ruch jest kolejnym znakiem desperacji ze strony USA, bezradności i klęski w regionie”.

Źródło: WP
kpaAnkieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura