W całej Polsce wyruszą dziś Orszaki Trzech Króli. Mało kto pamięta, że jest to możliwe dzięki "S"

Od kilku lat 6 stycznia w Święto Trzech Króli odbywają się masowe Orszaki Trzech Króli. Z roku na rok wydarzenie zyskuje coraz bardziej masowy charakter; w tym roku swój udział w tegorocznym Orszaku zgłosiło rekordowe 900 miejscowości. W wydarzeniu w Warszawie weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką. Mało kto dziś pamięta, że tak huczne i uroczyste obchodzenie uroczystości Trzech Króli jest możliwe dzięki inicjatywie Jerzego Kropiwnickiego i podpisom zbieranym przez NSZZ Solidarność. Były prezydent Łodzi dwukrotnie przygotowywał projekt obywatelski przywrócenia dnia wolnego w święto Trzech Króli.
 W całej Polsce wyruszą dziś Orszaki Trzech Króli. Mało kto pamięta, że jest to możliwe dzięki "S"
screen YT
Już od 7 lat polscy pracownicy mogą cieszyć się wolnym od pracy świętem Trzech Króli. Dodatkowy dzień wolny nie spowodował ani spowolnienia gospodarki, ani masowych zwolnień pracowników, jak przepowiadali niektórzy pracodawcy i media. Przypomnijmy, że 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy dzięki inicjatywie byłego prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego. Były prezydent Łodzi dwukrotnie przygotowywał projekt obywatelski w tej sprawie - pod pierwszym podpisało się 700 tys. osób. Został odrzucony po pierwszym czytaniu w Sejmie w październiku 2008 r. Drugi projekt obywatelski wsparło milion obywateli. Podpisy pomagał zbierać związek zawodowy "Solidarność". Warto o tym przypominać - gdyby nie było dziś dnia wolnego, wspaniała uroczystość Orszaku Trzech Króli nie mogłaby być obchodzona tak licznie przez Polaków, którzy musieliby w ten dzień pójść do pracy.
 

Misją Orszaku Trzech Króli jest pielęgnowanie oraz szerzenie wartości prorodzinnych i wspólnotowych. Chcielibyśmy, aby w organizowaną przez nas imprezę włączyli się wszyscy, którzy chcą poczuć rodzinną atmosferę wspólnego świętowania. Orszak ma również wymiar charytatywny – podczas orszaków zbierane są pieniądze na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin


- informują organizatorzy Orszaku Trzech Króli. W tym roku hasłem orszaków będą słowa „Cuda, cuda ogłaszają” z kolędy „Dzisiaj w Betlejem”.

Do wzięcia udziału w wydarzeniu zaprosił prezydent RP Andrzej Duda. Żeby nikt nie został obojętny na zaproszenie do poszukiwania tego, co nas łączy: dobra, piękna i wzajemnego szacunku" - napisał w liście do uczestników prezydent. Obecność pary prezydenckiej w stołecznym orszaku potwierdziła Jolanta Stachacz, rzecznik prasowa Fundacji Orszaku Trzech Króli.

Orszak przeszedł po raz pierwszy w Warszawie w 2009 roku, w roku 2011 dołączyło do stolicy 5 innych polskich miast. W 2011 roku w Polsce 6 stycznia był dniem wolnym od pracy po raz pierwszy od 51 lat! W roku 2012 orszaki odbyły się już w 24 polskich miastach.

6 stycznia 2013 Orszak przeszedł pod hasłem "Kolędy – lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu" w 96 miastach. Po raz pierwszy Orszak odbył się również poza granicami kraju - na Ukrainie, w Hiszpanii i w Afryce. Orszak w 2014 roku przeszedł w 187 miejscowościach. Za granicą Orszaki wędrowały w USA, Wielkiej Brytanii, Afryce, Niemczech, na Ukrainie i we Włoszech. Uczestnikom rozdano około 500 000 koron i śpiewników oraz milion naklejek z logo Orszaku – Trzema Mędrcami ze Wschodu. 

W 2015 r. Orszak przemierzył ulice ponad 300 miejscowości w Polsce i kilkudziesięciu za granicą na 4 kontynentach! Uczestniczyło w nim ponad milion ludzi.

A jak było w ubiegłym roku? Pisaliśmy o tym na łamach Tysol.pl:

Czytaj więcej: W Orszakach Trzech Króli w całym kraju wzięło udział ponad MILION osób!

Czytaj więcej: [video, na żywo, foto] Warszawa, Kraków, Gdańsk, Łódź... Orszaki Trzech Króli w całym kraju

źródło: @Orszak.Trzech.Kroli - Facebook, TVP Info  

raw

#REKLAMA_POZIOMA#

Ankieta
Czy #StrajkKobiet służy kobietom?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy #StrajkKobiet służy kobietom?
Tygodnik

Opinie

Popkultura