REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Upadek Europy!

W najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" zastanawiamy się nad "upadkiem Europy". Od wtorku dostępna jest wersja mobilna, wydanie papierowe w dobrych kioskach i salonikach prasowych EMPIK już od środy.
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Upadek Europy!
/ fot. TS


Problemy współczesnej Europy opisuje Jakub Pacan w artykule „Europa fałszywych bożków” 

Państwo w liberalnej demokracji nie jest już opiekunem obywateli, ale raczej kierownikiem i rozkazodawcą we wszystkich dziedzinach życia. Lewicowa demokracja jest despotyczną dominacją. Pluralizmem poglądów cieszy się tylko strona lewa. Wierzących Europejczyków czeka współczesny kult cezara z czasów rzymskich prześladowań. Jak tłumaczyć kryzys Europy? Zdefiniowanie chorób toczących Stary Kontynent przychodzi wszystkim nader łatwo, tylko że często nic z tego nie wynika. Ba, przyczynia się nawet do pogłębienia marazmu. Zła diagnoza niejednego pacjenta popchnęła już w objęcia śmierci.


„Odnajdź siebie samą!” – Agnieszka Żurek przedstawia problemy cywilizacyjne Europy

Degradacja cywilizacyjna Europy jest dziś wielowymiarowa i widoczna gołym okiem. Dotyczy prawodawstwa, władzy sądowniczej, edukacji, kultury, sztuki, a także Kościoła.  „Obawiam się, że jeśli Stary Kontynent odetnie się całkowicie od swoich korzeni, wyniknie z tego wielki kryzys całej ludzkości, którego pierwsze oznaki już z daleka dostrzegam. Któż nie ubolewa nad nustawami o aborcji, eutanazji, o nowych przepisach prawnych dotyczących małżeństwa i rodziny?” – pyta w książce „Bóg albo nic” kardynał Robert Sarah. To znamienne, że afrykański duchowny zdaje się dziś być misjonarzem w zlaicyzowanej Europie.

O nadchodzących wyborach prezydenckich z politologiem prof. Henrykiem Domańskim rozmawia Jakub Pacan. 

Jakub Pacan: W kampaniach prezydenckich lubią pojawiać się niewygodne dla przeciwników tzw. wrzutki. W 2015 roku Andrzej Duda był zmuszany do zajęcia stanowiska w sprawie in vitro i wprowadzenia euro, co może być tym razem?

Na tzw. wrzutki największy wpływ mają wydarzenia polityczne, ktore się aktualnie dzieją. Ewentualne sposoby zaszkodzenia prezydentowi Dudzie będą dalszym ciągiem wrzutek stosowanych przeciwko PiS-owi. Obecnie duża część politykow i opinii publicznej żyje tzw. aferą Mariana Banasia i to pewnie będzie wykorzystywane przeciwko prezydentowi do maja. No, chyba że pojawi się jakaś nowa afera. Andrzej Duda będzie siłą rzeczy obciążany tym wszystkim, czym obciążana jest jego formacja polityczna, chociaż – formalnie rzecz biorąc – żadnej partii nie wspiera. Standardowym argumentem przeciw prezydentowi będzie brak niezależności. Pani Kidawa-Błońska i inni reprezentanci opozycji stale to podkreślają. Naruszanie Konstytucji i zasad demokracji to kolejny element, za który urzędujący prezydent będzie atakowany. Kontrkandydaci będą też wyszukiwali przykłady braku sukcesów prezydenta na scenie międzynarodowej, krytykowany będzie jego styl przemawiania, konkretne zachowania i gesty.

- odpowiada naukowiec W dziale zagranica niezwykle interesujący artykuł Pawła Palicy "Ceny jak w Szwecji, dochody jak w Kongu”, o problemach Chile. 

Trzy miesiące po tym, jak w największych miastach Chile rozpoczęły się bardzo gwałtowne i równie brutalnie pacyfikowane protesty przeciwko władzom tego południowoamerykańskiego kraju, wciąż dochodzi tam do regularnych walk z policją. I nikt nie wie, kiedy i czym bunt Chilijczyków się zakończy.

Ponadto m.in.:
  • "Odbudowa imperium Osmanów". Teresa Wójcik o sojuszu Moskwy z Ankarą 
  • "Widma nierozliczonej przeszłości". Wojciech Osiński o problemach neonazizmu w Niemczech 
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Barbarą Wrońską, wokalistką, autorką tekstów, kompozytorką
  • O śp. Emilu Barchańskim z Leszkiem Czajkowskim rozmawia Agnieszka Żurek 
  • Marcin Koziestański rozmawia z Mieczysławem Jurkiem, przewodniczących Zarządu Regionu Pomorze Zachodnie NSZZ "S"
Najnowszy numer "TS" (02/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura