REKLAMA

Duże pożary w Australii? No duże, ale w sezonie 1974-1975 były kilkanaście razy większe

W Australii mają miejsce ogromne pożary buszu, w wyniku których straty są ogromne, a ilość ofiar obejmuje już kilkadziesiąt osób. Choćby z tego powodu oczywiście nie można ich lekceważyć. Warto jednak pamiętać o tym, że w historii Australii pożary buszu zdarzają się dość często, a obecne wcale nie są największe.
 Duże pożary w Australii? No duże, ale w sezonie 1974-1975 były kilkanaście razy większe
/ screen YouTube BBC
Według danych Wikipedii obecne pożary buszu mają obejmować ponad 6 mln hektarów w regionach Nowej Południowej Walii, Queensland, Południowej Australii, Tasmanii, Victorii i Zachodniej Australii. Z kolei w 2002 roku w pożarach na terenie australijskiego Terytorium Północnego pożary miały obejmować aż 15 mln hektarów, a podczas pożarów na przełomie lat 1974 i 1974 tylko na terenie Terytorium Północnego kataklizm miał dotknąć 45 mln hektarów, Zachodniej Australii 29 mln hektarów, a Południowej Australii 17 mln hektarów. Łącznie na terenie całej Australii wg. Wikipedii, pożary miały dotknąć sto milionów hektarów buszu.

Z pełną tabelą danych można się zapoznać TUTAJ

W kontekście obecnych pojawiają się oskarżenia wobec ekologistów, którzy wywierając presję na australijskie władze, w calu ograniczenia tzw. "kontrolowanych wypaleń" mogły się przyczynić do zwiększenia zasięgu kataklizmu.

Czytaj również: The Sydney Morning Herald o gigantyczne pożary w Australii oskarża... zielonych. "Zielona bestia"

cyk

Źródło: Wikipedia

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura