REKLAMA

„Wy zaczęliście wojnę, my ją skończymy”. Irańska agencja prasowa emituje film z "morderstwem" Trumpa

„Hej USA! Wy zaczęliście wojnę, a my ją zakończymy” – brzmi tytuł filmu opublikowanego przez irańską agencję Fars kilka dni po śmierci generała Kasema Sulejmaniego.
 „Wy zaczęliście wojnę, my ją skończymy”. Irańska agencja prasowa emituje film z "morderstwem" Trumpa
/ fot. screen Twitter
Czytaj również: [video] Pilne! Atak rakietowy na amerykańską bazę Al Asad w Iraku

Wideo rozpoczyna się od napisu „Wy zaczęliście wojnę, a my ją zakończymy” rozbrzmiewającego na czarnym ekranie, zaś chwilę potem ukazuje się snajper przeładowujący broń. Napastnik spogląda na zdjęcie zabitego gen. Sujemaniego, a następnie wygląda przez okno, aby wycelować w stojącego na mównicy prezydenta USA Donalda Trumpa. Chwilę później oddaje strzał, który zabija amerykańskiego przywódcę. Po chwili czarny ekran pojawia się ponownie, a oczom widza ukazuje się napis „W imię Boga, miłosiernego, litościwego” (formuła rozpoczynająca prawie każdą surę Koranu).
Jak informują amerykańskie media materiał filmowy wykorzystany przez irańską agencję prasową pochodzi najprawdopodobniej z wiecu wyborczego Donalda Trumpa w mieście Reno w Nevadzie z 2016 roku. Jeden z uczestników spotkania stojący bezpośrednio przed sceną, na której przemawiał Trump, krzyknął „gun” (ang. pistolet – przyp. red.) co spowodowało reakcję Secret Service. „Po dokładnym przeszukaniu podmiotu i okolic nie znaleziono żadnej broni” – informowały wówczas amerykańskie służby.

Fars News Agency to półoficjalna irańska agencja prasowa, która często przekazuje informacje podsyłane jej przez irański rząd. Agencja często kolportuje także rozmaite antyamerykańskie lub antyizraelskie teorie spiskowe.

Zabójstwo irańskiego generała i zapowiedź zemsty

W piątek, w zorganizowanym przez Amerykanów nalocie w Bagdadzie zginął Kasem Sulejmani dowódca irańskich jednostek Al-Kuds w Korpusie Strażników Rewolucji Islamskiej. Niezwykle prominentna postać w Iranie. Do zamachu miało dojść na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie. Samochód, którym podróżował Suleimani miał zostać ostrzelany. W reakcji na ujawnienie informacji w mediach Donald Trump wkleił zdjęcie amerykańskiej flagi. Zdarzenie potwierdził też Pentagon. 

Hassan Rowhani - prezydent Iranu - zdecydowanie potępił atak i zapowiedział, że takie działania ze strony USA tylko uczynią Iran „i inne wolne narody” bardziej zdeterminowanymi, by przeciwstawić się Waszyngtonowi. Podkreślił też, że ci, którzy zginęli, są męczennikami. Jego zdaniem, taki „tchórzliwy i zły ruch jest kolejnym znakiem desperacji ze strony USA, bezradności i klęski w regionie”.

Źródło: jdpost.com / mirror.co.uk
kpa


 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura