REKLAMA

Ajatollah Chamenei mówi o „małym, ale złym kraju w Europie”. Ambasador Iranu w Polsce tłumaczy

– W europejskim kraju, w bardzo małym, ale złym kraju w Europie Amerykanie i irańscy zdrajcy spotkali się, by spiskować przeciwko irańskiej republice – powiedział dziś rano ajatollah Ali Chamenei.
 Ajatollah Chamenei mówi o „małym, ale złym kraju w Europie”. Ambasador Iranu w Polsce tłumaczy
/ Ali Chamanei / fot. screen YouTube / Euronews
Duchowo-polityczny przywódca Iranu Ali Chamenei skomentował dziś rano irańskie ataki na amerykańskie bazy wojskowe Al-Asad oraz Irbil. Chamanei poinformował również, że zginęło 80 „amerykańskich terrorystów”, a tym samym generał Kasem Sulejmani został pomszczony. Pentagon odcina się od informacji o ofiarach śmiertelnych po stronie USA.

Ajatollah Chamenei pod koniec swojego przemówienia wypowiedział zdanie, które zelektryzowało polską opinię publiczną. – W europejskim kraju, w bardzo małym, ale złym kraju w Europie Amerykanie i irańscy zdrajcy spotkali się, by spiskować przeciwko irańskiej republice. Spisek zobaczyliśmy – stwierdził duchowo-polityczny przywódca.

Niektórzy komentatorzy wskazali, że Chamanei mógł mówić o Polsce i zorganizowanej przez nią w lutym 2019 r. konferencji bliskowschodniej. Strona irańska krytykowała wtedy Polskę za podjęcie się zorganizowania tego wydarzenia.

Ambasador wyjaśnia

Jak poinformowała stacja RMF FM, Ambasador Iranu w Polsce Masoud Kermanshahi zaprzeczył jednak, że słowa ajatollaha Aliego Chamenei o „małym europejskim, ale złym kraju” dotyczyły Polski. – Mamy dobre relacje. Radzimy naszym przyjaciołom z Polski, by nie schodzili na dno czeluści po linie rzuconej im przez Amerykanów – twierdzi irański dyplomata i dodaje, że „Iran oczekuje, że żaden kraj nie stanie u boku USA”.

Chodzi o Albanię?

Najbardziej prawdopodobnym jest, że ajatollahowi chodziło o Albanię. Dowodem na to ma być fakt, że pod koniec października albańska policja zatrzymała dwóch Irańczyków, którzy według śledczych mieli przygotowywać atak na Ludowych Mudżahedinów. Teheran twierdzi, że organizacja miała przygotować i finansować protesty paliwowe.

Dodatkowo w 2018 r. Albania wydaliła irańskiego ambasadora Gholamhossein Mohammadnia za działania wymierzone w Ludowych Mudżahedinów.

Źródło: RMF FM
kpaAnkieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura