Żydowski historyk w „The Guardian”:  Dlaczego prezydent Francji miałby zabrać głos, a Polski nie?

O odwołaniu wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Jerozolimie pisze m.in. „The Guardian”, w którym wypowiada się prof. Daniel Blatman, izraelski historyk zajmując się Holokaustem. Naukowiec zaznacza, że rozumie polskie stanowisko.
 Żydowski historyk w „The Guardian”:  Dlaczego prezydent Francji miałby zabrać głos, a Polski nie?
/ publicdomainpictures.ne
Dziennik podkreśla, że prezydent odmówił udziału w wizycie z powodu nie dopuszczenia go do głosu. W artykule zarysowano wypowiedzi Putina o przedwojennej Polsce, pojawia się również cytat prezydenta Dudy, który mówi, że nie można zgodzić się z sytuacją gdy przemawiają przedstawiciele Rosji, Niemiec i Francji – państw, których rządu współpracowały z Niemcami.

W tekście zacytowano prof. Daniela Blatmana, izraelskiego historyka ze Studiów nad Zagładą im. Maxa i Rity Haber na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie i  głównego historyka Muzeum Getta Warszawskiego.

Rozumiem, że przedstawiciel Rosji powinien przemawiać w rocznicę, ponieważ to Armia Czerwona wyzwoliła obóz. Ale dlaczego prezydent Francji miałby zabrać głos, skoro francuski rząd deportował 30 000 Żydów do Auschwitz, a prezydent Polski nie?

— pyta Blatman.

Dziennik zaznacza, że uroczystości wywołują międzynarodowe i wewnętrzne kontrowersje, bowiem izraelska opozycja ma zarzucać wykorzystywanie rocznicy przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.
 
Źródło: wpolityce.pl
kos

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe