REKLAMA

Stany Zjednoczone nakładają kolejne sankcje na Iran

– Gdybyśmy nie wprowadzili tych sankcji, Iran miałby dziesiątki miliardów dolarów. Użyliby ich do działań terrorystycznych w całym regionie – podkreślił podczas piątkowej konferencji prasowej sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin.
 Stany Zjednoczone nakładają kolejne sankcje na Iran
/ Mike Pompeo / fot. screen YouTube / Videos Hub
W piątek Stany Zjednoczone nałożyły kolejne sankcje na Iran w odwecie za środowy atak rakietowy na dwie amerykańskie bazy w Iraku. Restrykcje dotyczą m.in. produkcji odzieży, górnictwa i kilku innych obszarów.

Sankcje zostały także nałożone na wysoko postawionych irańskich oficjeli, którzy według Stanów Zjednoczonych mają być powiązani z atakami na bazy Al-Asad i Irbil.

Sankcje zostały ogłoszone przez sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, który pojawił się w Białym Domu wraz z sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem.

Mnuchin podkreślił, że „sankcje gospodarcze działają”. – Gdybyśmy nie wprowadzili tych sankcji, Iran miałby dziesiątki miliardów dolarów. Użyliby ich do działań terrorystycznych w całym regionie – zaznaczył sekretarz skarbu USA.

Zabójstwo generała Sulejmaniego i zemsta Iranu

W ubiegły piątek, w zorganizowanym przez Amerykanów nalocie w Bagdadzie zginął Kasem Sulejmani dowódca irańskich jednostek Al-Kuds w Korpusie Strażników Rewolucji Islamskiej. Niezwykle prominentna postać w Iranie. Do zamachu miało dojść na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie. Samochód, którym podróżował Suleimani miał zostać ostrzelany. W reakcji na ujawnienie informacji w mediach Donald Trump wkleił zdjęcie amerykańskiej flagi. Zdarzenie potwierdził też Pentagon.

W odwecie za zabicie generała Sulejmaniego Iran zdecydował się zaatakować irańskie bazy w Al-Asad oraz Irbil. W środę wystrzelił w ich stronę ponad „tuzin pocisków”.

Źródło: CNBC
kpaAnkieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura