REKLAMA

"Die Welt": 100-miliardów od UE by przekonać Polskę do neutralności klimatycznej

Jak podaje niemiecki dziennik "Die Welt" rząd w Warszawie blokuje ambitne plany UE, by do 2050 roku osiągnąć tzw. neutralność klimatyczną. Powstaje jednak nowy fundusz miliarda euro, który ma skłonić Polskę do zmiany polityki. Ale nawet czołowi urzędnicy w Brukseli nie są przekonani, że umowa ta zakończy się sukcesem.
 "Die Welt": 100-miliardów od UE by przekonać Polskę do neutralności klimatycznej
/ pixabay.com

Umowa o wartości 100 miliardów powinna przekonać Polskę do ochrony klimatu

Ambitne plany klimatyczne Ursuli von der Leyen stają się stopniowo coraz bardziej konkretne: We wtorek Komisja Europejska wyjaśni, w jaki sposób zamierza sfinansować tzw. Europejski Zielony Ład (European Green Deal) i przedstawi plany inwestycyjne na ponad 1000 mld euro.  Plany te będą również obejmowały wsparcie dla regionów, które zostaną najbardziej dotknięte skutkami europejskiej transformacji energetycznej.


- podaje "Die Welt". Z publikacji dowiadujemy się, że Komisja Europejska chce przekonać Polskę do planów klimatycznych: na ostatnim szczycie szefów państw i rządów w grudniu wszystkie kraje członkowskie UE poparły cel uczynienia UE neutralną dla klimatu do 2050 roku. Tylko Polska nadal blokowała jednomyślne głosowanie państw członkowskich za neutralnością klimatyczną. Nowa pula środków unijnych w kwocie 100 mld euro, ma zmienić zdanie Polski, a także uspokoić te państwa, które już wcześniej wyraziły zgodę w oczekiwaniu na dodatkowe środki w grudniu.
 

Tak zwany "sprawiedliwy mechanizm przejściowy" ma na celu wspieranie tych regionów, które najbardziej odczuwają skutki stopniowego wycofywania paliw kopalnych. Są to przede wszystkim regiony w Polsce, które są w dużym stopniu uzależnione od produkcji węgla brunatnego, ale także w Czechach, Bułgarii i Rumunii


- podaje "Die Welt". W Brukseli jednak nadal toczą się spory o dofinansowanie funduszu, którego główne cechy mają być przedstawione opinii publicznej we wtorek - być może negocjacje będą trwały do ostatniej chwili. Osoby zaznajomione z negocjacjami potwierdzają, że tzw. mechanizm "Just Transition" będzie miał wartość około 100 mld euro.
 
źródło: welt.de

raw

#REKLAMA_POZIOMA#

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura