„Co za bezradność wobec sił układu! Co za mentalność!”. Przemówienie Zbigniewa Ziobry w Senacie

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przemawia w Senacie, w którym trwają obrady nad nowelą ustaw sądowych.
 „Co za bezradność wobec sił układu! Co za mentalność!”. Przemówienie Zbigniewa Ziobry w Senacie
Zbigniew Ziobro / fot. screen YouTube - Onet News

Problemem jest „rozbuchana korporacja sędziów. Nie w procedurach, nie w pieniądzach, ale w rozbuchanej korporacji. To państwo w państwie, poza jakimkolwiek mechanizmem kontroli demokratycznej. Wyżej przekładano interes korporacyjny niż interes społeczeństwa, któremu miało służyć – mówi Zbigniew Ziobro.

Priorytetem sędziów w Polsce jest interes korporacji! Co za bezradność wobec sił układu! Co za mentalność! – dodaje.

Słyszę, że nasze rozwiązania są sprzeczne z modelem europejskim. Problem polega na tym, że ten argument jest wciskaniem ludziom kitu – mówi Ziobro.

Minister Sprawiedliwości porównuje teraz niemieckie przepisy. Mówi o tym, że sędziów federalnych powołują niemieccy politycy. – Mam takie nieodparte wrażenie, że nam Polakom mniej wolno. Niemcom wolno, Holendrom wolno, Szwedom wolno. Mamy się godzić na tego rodzaju retorykę? Mamy godzić się na to, żeby budowano dwie kategorie obywateli Unii Europejskiej? – pyta minister.

Jaka jest sfera wolności praw podmiotowych polskich obywateli jako obywateli Unii Europejskiej? – pyta znów Ziobro. – Nikt nie zarzuca Niemcom, że ich sędziowie mimo że wyłaniają ich politycy, że ci sędziowie nie są niezależni – dodaje.

Słyszymy, że sędziowie chcą kwestionować status innych sędziów powołanych przez prezydenta. Słyszymy, że taki status sędziów, a tym samym ich wyroki, mogą być zakwestionowane do blisko pół tysiąca nowych sędziów powoływanych przez KRS. Słyszymy więc o tym, że realnie grozi polskim obywatelom proces anarchizacji, chaosu i niepewności prawnej, który byłby nieuchronny – twierdzi minister sprawiedliwości.

Mogę państwu powiedzieć, że jako przedstawiciel rządu RP nie możemy zgodzić się na tego rodzaju sytuacje. Na sytuację, w której polscy obywatele są traktowani niczym zakładnicy, przez część rozpolitykowanego środowiska sędziów – mówi Ziobro.

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz zapytał o tzw. hejterską. – Jeżeli chodzi o aferę hejterską, mój stosunek do sprawy został ujawniony bardzo szybko. Natychmiast wyciągnąłem konsekwencje o charakterze politycznym, równolegle poleciłem wszcząć postępowanie karne. (...) Zareagowałem natychmiast i zdecydowanie, te działania się toczą i czekamy na wyjaśnienie – odpowiada szef resortu sprawiedliwości.

Źródło: YouTube / Senat / onet.pl
kpaAnkieta
Nowy szef CDU to dla Polski...

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...
Tygodnik

Opinie

Popkultura