Nie żyje Christopher Tolkien, syn J.R.R. Tolkiena, autora "Władcy Pierścieni"

W wieku 95 lat zmarł Christopher Tolkien, syn autora "Władcy Pierścieni" J.R.R. Tolkiena. O jego śmierci poinformowało stowarzyszenie The Tolkien Society. 
screen YT

Christopher Tolkien zmarł w wieku 95 lat. Stowarzyszenie Tolkienowskie składa najgłębsze kondolencje Bailliemu, Simonowi, Adamowi, Rachel i całej rodzinie Tolkienowskiej


- informuje na Twitterze Tolkien Society, międzynarodowy fanklub i edukacyjna organizacja charytatywna promująca życie i twórczość J.R.R. Tolkiena.
 
Christopher był wykładowcą akademickim, pisarzem, a przez lata zarządzał dorobkiem ojca: po śmierci J.R.R. Tolkiena podjął się zadania edycji i publikacji jego notatek opisujących legendy Śródziemia. Przy pomocy Guya Gavriela Kaya dokończył i wydał w 1977 r. rozpoczęty przez ojca zbiór mitologicznych opowieści nazwanych Silmarillion. Następnie przeprowadził redakcję pozostającego w luźnych zapiskach dzieła zatytułowanego Niedokończone opowieści oraz skompilował wielotomową Historię Śródziemia, w skład której wchodzi wydana w Polsce Księga zaginionych opowieści. W 2007 r. została wydana kolejna powieść stworzona ze skompletowanych przez niego zapisków ojca, Dzieci Húrina. W sierpniu 2017 zrezygnował ze stanowiska dyrektora Tolkien Estate i Tolkien Trust.

W 1951 r. roku poślubił Faith Faulconbridge, w 1959 urodził się ich syn, Simon. Po rozwodzie, w 1967 poślubił Baillie Klass, z którą ma dwoje dzieci, Adama i Rachel. Od połowy lat 70. mieszkali na południu Francji.

źródło: The Tolkien Society - Twitter, wikipedia

raw

#REKLAMA_POZIOMA#
 

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?
Tygodnik

Opinie

Popkultura
Nasi partnerzy: