REKLAMA

Luksemburski minister spraw zagranicznych chce wyrzucić Węgry z UE. Obłęd postępuje

O czasowe wyłączenie Węgier z Unii Europejskiej apeluje Jean Asselborn, luksemburski minister spraw zagranicznych. Co więcej szef dyplomacji Luksemburga nie widzi problemu w stałym wykluczeniu Węgier ze wspólnoty unijnej. Powód? Polityka imigracyjna jaką prowadzi Victor Orbán.
 Luksemburski minister spraw zagranicznych chce wyrzucić Węgry z UE. Obłęd postępuje
/ Screen Youtube
Asselborn udzielił obszernego wywiadu niemieckiemu dziennikowi „Die Welt”. Wskazywał w nim głownie na politykę Węgier wobec uchodźców, którzy poprzez ten kraj chcą przedostać się na Zachód. Wykluczenie Węgier zdaniem szefa luksemburskiej dyplomacji jest jedyną możliwością utrzymania spójności wspólnoty wraz z jej wartościami. 
– Takie typy jak Orban sprawiły, że UE postrzegana jest w świecie jako unia, która na zewnątrz aspiruje do obrony wartości, ale nie jest już zdolna zadbać o te wartości także wewnątrz. I to w kraju, z którego w 1956 roku setki tysięcy ludzi zbiegły przed Sowietami do Europy – wskazał polityk.
Mowił, że kto jak Węgry buduje płoty przeciwko uchodźcom lub narusza wolność prasy i niezależność wymiaru sprawiedliwości, ten powinien zostać czasowo, a w razie konieczności na stałe wykluczony z Unii.

Powrót do Europy narodów

Tymczasem Victor Orbán nie przejmuje się krytyką Unii Europejskiej w sprawie jego polityki imigracyjnej. Wczoraj otwierając jesienną sesję parlamentu Węgier wiele uwagi poświęcił polityce imigracyjnej, którą wszystkim krajom członkowskim próbują narzucić Unia.

O ogrodzeniu, które zostało wzniesione na południowej granicy Węgier powiedział, że jest ono świadectwem bezradności Brukseli oraz tego, że nie ma międzynarodowego rozwiązania problemu, lecz tylko „piękne, eleganckie europejskie blablabla”.

Ostrzegł, że wędrówka ludów z Afryki i Bliskiego Wschodu, której do tej pory byliśmy świadkami, była tylko rozgrzewką.

Węgierski premier nie ma wątpliwości, że należy doprowadzić do wzmocnienia państw członkowskich. Podkreślił, że nie oznacza to, iż jego kraj chce wystąpić z szeregów Unii Europejskiej.

IK

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura