REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Kim pan jest, panie Kantor?

Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie, ofensywa rosyjskiej polityki historycznej, kryzys związany z obchodami wyzwolenia obozu w Auschwitz w Jerozolimie – to wszystko elementy „niebezpiecznej układanki”, o której piszemy w najnowszym „Tygodniku Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Kim pan jest, panie Kantor?
/ fot. TS


Sylwetkę Mosze Kantora, współorganizatora obchodów 75-lecia wyzwolenia obozu w Auschwitz przedstawia Marek Budzisz. 

Wiaczesław Mosze Kantor, rosyjski oligarcha i miliarder, kierujący już trzecią kadencję Europejskim Kongresem Żydów, według „The Jerusalem Post” należący do grupy 50 najbardziej wpływowych Żydów świata, wzbudza wielkie zainteresowanie polskiej opinii publicznej. Jest to związane z jego rolą w organizacji obchodów 75-lecia wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz, które w tym roku odbędą się również w Jerozolimie.
Obchody zostaną zorganizowane przez Fundację World Holocaust Forum, kierowaną przez Kantora, we współpracy z Yad Vashem, pod patronatem prezydenta Izraela Reuvena Rivlina i staną się najprawdopodobniej narzędziem antypolskiej propagandy Kremla i trybuną dla Władimira Putina, który występując obok przywódców wolnego świata, bez skrępowania wygłosi swoje pseudohistoryczne herezje. Wiaczesław Kantor, który wytrwale budował w ostatnim dwudziestoleciu swoją międzynarodową pozycję walczącego z nietolerancją i antysemityzmem. Zrozumienie roli Kantora w systemie władzy stworzonym przez Putina nie jest możliwe bez kilku informacji ukazujących jego drugą twarz. 


Z Władysławem Teofilem Bartoszewskim, posłem PSL-u rozmawiają Jakub Pacan i Mateusz Kosiński

Poprzednie rządy nie zawsze wszystko konsultowały z partnerami społecznymi i związkami zawodowymi, za co zresztą zapłaciły w wyborach wysoką cenę. To był ewidentny błąd polityczny. Dlatego apeluję obecnie jako poseł PSL o szerszą konsultację społeczną. Rządy zwykle wolą się nie konsultować, bo jest prościej i czasem strona społeczna musi to na nich wymóc. Nie mówię, że dialogu nie ma, mówię, że powinien być silniejszy

– zdradza nam polityk ludowców. 

Różnice w reakcjach na katastrofy w Smoleńsku i w Iranie prezentuje Agnieszka Żurek 

Wypowiedzi polityków całego świata, dyskusje w mediach o wszelkich możliwych przyczynach tragedii, rozmowy z ekspertami, współczucie dla rodzin ofiar, badanie czarnych skrzynek przez międzynarodowych ekspertów. Reakcje na katastrofę ukraińskiego Boeinga zestrzelonego nad Iranem stanowią bolesny kontrast wobec wydarzeń po tragedii smoleńskiej.
(…) 
Jaskrawo widać także, jak dalece różni się zachowanie ukraińskiego prezydenta wobec tragedii w Iranie od reakcji na tragedię smoleńską premiera Donalda Tuska, który natychmiast po wydarzeniu oddał śledztwo w ręce Rosjan, a polskiej i międzynarodowej opinii publicznej serwował tezy o tym, że każdy, kto kwestionuje jego działania w tej sprawie, uczestniczy w „wojnie polsko-polskiej” bądź wykorzystuje tragedię w Smoleńsku do celów politycznych. Tusk kolportował te tezy jeszcze 8 lat po tragedii.


Z Tomaszem Szczepanikiem, liderem zespołu Pectus, rozmawia Bartosz Boruciak. . Muzyk odpowiada m.in. na pytanie czy płyta „Kobiety/Wojciech Młynarski” jest wyłącznie dla kobiet?

– Nie. Nasza najnowsza płyta jest dla każdego wrażliwego słuchacza. W pewnym sensie jest kontynuacją albumu „Kobiety”. Płyta z 2015 roku „Kobiety” opisywała bardzo trudne przeżycia, które dotyczyły kobiet. To były trudne tematy, m.in. alkoholizm, przemoc w rodzinie, gwałty w trakcie wojny w Bośni i Hercegowinie w 1995 roku. Teksty na płycie „Kobiety/Wojciech Młynarski” były dotąd nieznane. Nigdy nie powstała do nich melodia. Młynarski był mistrzem słowa. Teksty, które udało nam się odnaleźć, były głęboko w szufladzie i czekały na nuty. Są ponadczasowe, piękne i bardzo plastyczne muzycznie.


Marcin Koziestański m.in. o problemach w sklepach Media Expert rozmawia z Grzegorzem Adamowiczem, przewodniczącym Regionu Elbląskiego NSZZ S. 

¬Zarząd Regionu Elbląskiego NSZZ Solidarność wystąpił do Głównego Inspektora Pracy o kontrole w sklepach Media Expert. Kontrola potwierdziła wszystkie zastrzeżenia, które zgłaszaliśmy. Obecnie sytuacja na poziomie Elbląga nie zmieniła się. Pracodawca zawęził działalność i z powierzchni 900 metrów kwadratowych zszedł do 70 – i traktuje tą placówkę handlową jako punkt reklamacyjny i zdawczo-odbiorczy zakupów internetowych. Pracują tam członkowie zarządu organizacji, w związku z tym, że są objęci szczególną ochroną stosunków pracy, nie zostali oni zwolnieni. Z najnowszych informacji wiem, że pracodawca przywrócił do pracy dwóch wcześniej zwolnionych pracowników. Można to uznać za mały sukces. 


W numerze również m.in.: 
  • Jakub Pacan poszukuje odpowiedzi na pytanie - "W co gra Grodzki?" 
  • Teresa Wójcik prognozuje - "Wojny może nie będzie" 
  • Agnieszka Żurek rozmawia z Albertem Świdzińskim, dyrektorem analiz w Strategy & Future 
  • Teresa wójcik o energetyce - "Cenne ceny prądu" 
  • Leszek Masierak o zakończeniu rozbicia dzielnicowego - "Koronacja zjednoczenia" 
  • Adam Stefan Lewandowski - "Komunistyczny mit zdobycia Warszawy" 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Rewolucyjne rzezie i pogromy" 
i wiele innych ciekawych materiałów.


Najnowszy numer "TS" (04/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura