Razem można więcej. Wzrasta uzwiązkowienie w Regionie Śląsk Opolski

Negocjowanie podwyżek płac i premii, ochrona przed zwolnieniem, lepsze warunki pracy i dbanie o przestrzeganie przepisów BHP - to fundamentalne zadania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Związek uruchomił program zniżek dla swoich członków. Każdy członek „S” może uzyskać między innymi kartę rabatową sieci stacji paliw Lotos i zniżkę w PZU. Co jeszcze wpływa na to, że pracownicy zapisują się do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność?
- Widoczne efekty pracy - dzięki nim pracownicy zapisują się do Solidarności - mówi z przekonaniem Piotr Roliński, przewodniczący Organizacji Zakładowej NSZZ Solidarność przy Regionalnym Ośrodku Psychiatrii Sądowej w Branicach. - A efekty można osiągać tylko dzięki zespołowej pracy. Nie mogę nie wspomnieć tu o nieocenionym zaangażowaniu Brygidy Koszewskiej, Jacka Marynowicza i Adama Madery. Praca między ludźmi, wsłuchiwanie się w ich potrzeby, komunikacja - to stałe, bardzo istotne elementy działalności związkowej, których nie można pomijać na żadnym etapie. Każdego członka Solidarności informujemy na bieżąco o podejmowanych działaniach i o ich efektach. To ważne - mówi Roliński. Dzięki takiemu działaniu uzwiązkowienie w Regionalnym Ośrodku Psychiatrii Sądowej w Branicach od 2018 roku wzrosło o 100 proc.
W Damen Shipyards Koźle Sp. z o. o. w Kędzierzynie - Koźlu w przeciągu dwóch lat uzwiązkowienie wzrosło z blisko 30 do 96 osób. Pośród nich kilkunastu pracowników jest na samozatrudnieniu. W zakładzie nie ma zwolnień. Zatem ten ogromny wzrost nie jest związany z obawą o utratę miejsca pracy. W czym zatem tkwi tajemnica? - Rozmawiam z ludźmi na co dzień, tłumaczę, że aby iść w dobrym kierunku, negocjować podwyżki płac, poprawę warunków pracy trzeba mieć za sobą siłę. Sam niczego nie osiągnę - mówi Bolesław Lenkiewicz, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność przy w Damen Shipyards Koźle Sp. z o. o. - Im jest nas więcej, tym jesteśmy lepszym partnerem w negocjacjach. W ubiegłym roku, pierwszy raz od dwunastu lat, udało się wynegocjować masową podwyżkę od średniej stawki - mówi Lenkiewicz.
- Nie obiecuję na wyrost - mówi Anna Strojny, przewodnicząca Organizacji Zakładowej NSZZ Solidarność w Siegieni - Aubi Sp. z o. o. w Kluczborku. - Działam zespołowo, podejmujemy decyzję razem i o wszystkich działaniach informujemy na bieżąco - dodaje. To przynosi efekty, uzwiązkowienie w firmie od 2018 roku wzrosło z 66 do 99 członków. Wzrost uzwiązkowienia z około 60 do ponad 150 członków w przeciągu niespełna dwóch kadencji to efekt pracy Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy Steinpol Central Services Sp. z o. o. w Prudniku pod przewodnictwem Zygmunta Mielnika. - Związek to ludzie. Wszelkie decyzje i działania podejmujemy razem. Szalenie ważny jest bieżący przepływ informacji pomiędzy zarządem komisji, a jej członkami - mówi Mielnik. - No i oczywiście nieustanna praca i zaangażowanie - dodaje.
Marzena Kucz, ZR NSZZ "S" Śląska Opolskiego
W Damen Shipyards Koźle Sp. z o. o. w Kędzierzynie - Koźlu w przeciągu dwóch lat uzwiązkowienie wzrosło z blisko 30 do 96 osób. Pośród nich kilkunastu pracowników jest na samozatrudnieniu. W zakładzie nie ma zwolnień. Zatem ten ogromny wzrost nie jest związany z obawą o utratę miejsca pracy. W czym zatem tkwi tajemnica? - Rozmawiam z ludźmi na co dzień, tłumaczę, że aby iść w dobrym kierunku, negocjować podwyżki płac, poprawę warunków pracy trzeba mieć za sobą siłę. Sam niczego nie osiągnę - mówi Bolesław Lenkiewicz, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność przy w Damen Shipyards Koźle Sp. z o. o. - Im jest nas więcej, tym jesteśmy lepszym partnerem w negocjacjach. W ubiegłym roku, pierwszy raz od dwunastu lat, udało się wynegocjować masową podwyżkę od średniej stawki - mówi Lenkiewicz.
- Nie obiecuję na wyrost - mówi Anna Strojny, przewodnicząca Organizacji Zakładowej NSZZ Solidarność w Siegieni - Aubi Sp. z o. o. w Kluczborku. - Działam zespołowo, podejmujemy decyzję razem i o wszystkich działaniach informujemy na bieżąco - dodaje. To przynosi efekty, uzwiązkowienie w firmie od 2018 roku wzrosło z 66 do 99 członków. Wzrost uzwiązkowienia z około 60 do ponad 150 członków w przeciągu niespełna dwóch kadencji to efekt pracy Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy Steinpol Central Services Sp. z o. o. w Prudniku pod przewodnictwem Zygmunta Mielnika. - Związek to ludzie. Wszelkie decyzje i działania podejmujemy razem. Szalenie ważny jest bieżący przepływ informacji pomiędzy zarządem komisji, a jej członkami - mówi Mielnik. - No i oczywiście nieustanna praca i zaangażowanie - dodaje.
Marzena Kucz, ZR NSZZ "S" Śląska Opolskiego

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 21.01.2020 15:48
Komentarze
"Bez Czerwca 1976 nie byłoby Solidarności". W Płocku odbyły się uroczystości 50. rocznicy wydarzeń Czerwca 1976 roku
24.06.2026 23:50

Komentarzy: 0
W Teatrze Dramatycznym w Płocku odbyła się dziś uroczysta gala w związku z 50. rocznicą wydarzeń Czerwca 1976 roku. Wziął w niej udział Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Czytaj więcej
Zrobili to! Górnicy z ZG Sobieski wnieśli flagę Solidarności na Mont Blanc
24.06.2026 11:48

Komentarzy: 0
Trzech górników z Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, członków NSZZ „Solidarność” zdobyło dziś Mont Blanc, najwyższy szczyt Alp i symbol marzeń wielu miłośników gór wysokich. Na szczyt wnieśli ze sobą flagę Solidarności.
Czytaj więcej
"Takie akcje umacniają wiarę w ruch związkowy". W szczecińskim Agryfie podpisano porozumienie
23.06.2026 21:52

Komentarzy: 0
23 czerwca 2026 roku, podczas spotkania "ostatniej szansy" z mediatorem, na dwa dni przed planowanym strajkiem ostrzegawczym, w firmie Agryf Szczecin udało się podpisać porozumienie pomiędzy pracodawcą a stroną społeczną.
Czytaj więcej
Solidarność wystąpiła z wnioskiem o powołanie Zespołu ds. Bezpieczeństwa Żywnościowego przy Prezydencie RP
23.06.2026 21:27

Komentarzy: 0
Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność” oraz Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” zwróciły się do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie przy Prezydencie RP Zespołu/Rady ds. Bezpieczeństwa Żywnościowego oraz Wspierania Przetwórstwa Spożywczego i Polskiego Handlu. Wniosek został skierowany do Kancelarii Prezydenta RP.
Czytaj więcej
Polski gen wolności. Debata w historycznej Sali BHP nt. protestu w Radomiu w 1976 roku
23.06.2026 21:10

Komentarzy: 0
W przeddzień 50. rocznicy protestów robotniczych w Radomiu, Ursusie i Płocku, w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyła się debata poświęcona przyczynom i skutkom tamtego antykomunistycznego zrywu. W dyskusji wzięli udział historycy z Instytutu Pamięci Narodowej dr Piotr Abryszeński oraz prof. Mirosław Szumiło. Gościem specjalnym był Jan Rejczak, uczestnik wydarzeń w czerwcu 1976 roku. Moderatorem dyskusji był dr Adam Chmielecki, dyrektor operacyjny Fundacji Promocji Solidarności.
Czytaj więcej