Prezes TK zawiesza posiedzenie izb Sądu Najwyższego. Jest odpowiedź rzecznika SN

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska po decyzji marszałek Sejmu Elżbiety Witek o skierowaniu do TK wniosku o rozstrzygnięcie sporu konstytucyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym wydała oświadczenie.
 Prezes TK zawiesza posiedzenie izb Sądu Najwyższego. Jest odpowiedź rzecznika SN
materiały własne
„Julia Przyłębska poinformowała, że w związku ze wszczęciem przez Trybunał Konstytucyjny postępowania z wniosku marszałek Sejmu, czwartkowe posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego zostaje zawieszone” – taką informację przekazało Radio ZET NEWS.
 
 Zgodnie z artykułem 37. ust. 1 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, sprawa będzie rozpoznawana w pełnym składzie. Z kolei według artykułu 86. ust 1. ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK, wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny. W tym stanie rzeczy postępowanie przed Sądem Najwyższym, zarejestrowane BSA1-4110-1/20 z wniosku pierwszego prezesa Sądu Najwyższego rozpoznawanego przez trzy izby Sądu Najwyższego ulega zawieszeniu (…) Pisma procesowe zostały do wszystkich uczestników postępowania, w tym do pierwszego prezesa SN, doręczone w dniu dzisiejszym – przedstawiła oświadczenie rzecznika prasowa Trybunału Konstytucyjnego Aleksandra Wójcik.

Rzecznik Sądu Najwyższego odpowiada

Nie ma żadnego sporu kompetencyjnego, Sąd Najwyższy nie wchodzi w żadną kolizję z innym organem państwowym, zwłaszcza z Sejmem. W czwartek jest posiedzenie, będziemy się nad tym zastanawiać – twierdzi rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski.

Jak informuje RMF FM, posiedzenie nie tylko nie zostało odwołane, ale odbędzie się według zaplanowanej wcześniej procedury.

Nie wiem, kto i z kim miałby tu być w sporze, to jest fikcja, tu żadnego sporu nie ma, bo SN rozstrzyga rozbieżności w orzecznictwie Sądu Najwyższego i ewentualnie sądów powszechnych i nie wchodzi w żadną inną kolizję z innym organem państwowym, zwłaszcza z Sejmem – cytuje rzecznika SN Michała Laskowskiego rozgłośnia RMF FM.
  

Źródło: Twitter / tvp.info / rmf24.pl
kpaAnkieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?
Tygodnik

Opinie

Popkultura