Dziś posiedzenie SN. Płażyński: Organem rozstrzygającym spory kompetencyjne jest Trybunał Konstytucyjny

Dziś godz. 10 w Sądzie Najwyższym ma się rozpocząć posiedzenie Izb Cywilnej, Karnej i Pracy w sprawie udziału w KRS nowych sędziów. 
fot. Darwinek / CC BY-SA 3.0
We wtorek Trybunał Konstytucyjny informował o zawieszeniu posiedzenia Sądu Najwyższego, po wniosku ze strony marszałka Sejmu o rozstrzygnięciu sporu konstytucyjnego. Według rzecznika prasowego Sądu Najwyższego dziś Sąd Najwyższy ma zastanawiać się nad stanowiskiem TK. Posiedzenie będzie niejawne, weźmie w nim udział ponad 60 sędziów. Decyzja ma być podana do opinii publicznej, można spodziewać się jej po godzinie 15.

Pytanie do Sądu Najwyższego skierowała jego prezes, Małgorzata Gersdorf – dotyczy ono zgodności z konstytucją powołań przez Prezydenta RP sędziów sądu powszechnego lub Sądu Najwyższego, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa

W dzisiejszym posiedzeniu wezmą udział nowi sędziowie z Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. 

Krytycznie do dzisiejszego posiedzenia, w rozmowie z Niezależną.pl, ustosunkował się poseł PiS Kacper Płażyński. 

Zgodnie z polskim prawem właściwym i jedynym organem, który może rozstrzygać o sporach kompetencyjnych, tzn. jakie organy władzy państwowej odpowiadają za jakie działania, jest właśnie Trybunał Konstytucyjny


–  zaznaczył Płażyński, z zawodu prawnik. 
Źródło: niezalezna.pl / rmf24.pl


Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?
Tygodnik

Opinie

Popkultura
Nasi partnerzy: