Kontrowersyjna grafika Krakowskiego Dnia Islamu w Kościele Katolickim. Jest oświadczenie Archidiecezji

Archidiecezja Krakowska organizuje Krakowski 20. Dzień Islamu w Kościele Katolickim, imprezę, która ma promować służbę powszechnego braterstwa chrześcijan i muzułmanów. Impreza promowana jest plakatem, który wywołał kontrowersje w internecie, z powodu tego, że znajdują się na nim liczne arabskie półksiężyce, a nie ma z kolei ani jednego krzyża. Do sprawy odniosła się w oświadczeniu sama Archidiecezja Krakowska.
 Kontrowersyjna grafika Krakowskiego Dnia Islamu w Kościele Katolickim. Jest oświadczenie Archidiecezji
/ zrzut z ekranu

Niezrozumienie przekazu oraz niedopatrzenie stały się podstawą hejtu, który możemy obserwować w komentarzach użytkowników portalu Facebook, zarówno na profilu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jak i Rady ds. Dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej. Styczeń w krakowskim Kościele katolickim obfituje w wydarzenia ekumeniczne jak Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (10 nabożeństw ekumenicznych i 2 wydarzenia towarzyszące) i międzyreligijne Dzień Judaizmu (2 wydarzenia centralne: spotkanie i nabożeństwo oraz 3 wydarzenia towarzyszące) i Dzień Islamu. Wszystkie obchody przygotowała Rada Dialogu. Fala hejtu, która rozlała się w Internecie jest jednak daleka od braterskiego upomnienia (por. Mt 18,15-17). Gdyby osoby wytykające błąd grafika, choć w małym stopniu przyczyniły się do pomocy w organizacji tych spotkań, być może udałoby się uniknąć tego błędu.

Plakat krakowskich obchodów XX Dnia Islamu w Kościele katolickim oprócz nazwy wydarzenia, tegorocznego hasła „Chrześcijanie i muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa”, daty i miejsca oraz programu spotkania zawierał dwa elementy główne.

Pierwszym z nich, który przykuwał uwagę odbiorcy, był krajobraz miasta, w którym wielość minaretów wskazywała, iż było to miasto muzułmańskie. Spotykamy się z nim, podróżując po świecie. Wyjeżdżając na Bliski Wschód widzimy kopuły meczetów, słyszymy głos muezinów. To doświadczenie świata islamskiego, w którego środku stajemy, generuje mieszane uczucia. Jedni – jak np. bł. Karol de Foucauld, który przez lata pracował wśród muzułmańskich Tuaregów na Saharze w Algierii – oddają temu światu, a ściślej jego ludziom, swoje życie i to w jak najgłębszym tego słowa znaczeniu; inni reagują na islam i muzułmanów z lękiem, niepewnością, czasem również agresją. W obliczu wydarzeń ostatnich lat – my członkowie Rady Dialogu – staramy się zrozumieć wszystkie postawy. Symbolem różnorodności osób nazywających się wyznawcami Allaha była paleta wykorzystanych barw, które wypełniały kształt „muzułmańskiego horyzontu”. Witraż, który wpisano w pierwszy plan, miał wskazywać na różne odcienie islamu, który spotykamy w czasie podróży lub o którym słyszymy w mediach. Nie można zapominać o chrześcijanach, którzy zginęli z rąk osób powołujących się w swoich działaniach na Koran. Z drugiej strony nie sposób pomijać chociażby chrześcijańsko-muzułmańskich obchodów uroczystości Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Libanie, w którym święto to – przypadające 25 marca – jest narodowym dniem wolnym od pracy. Musimy jednak pamiętać, że tak jak chrześcijaństwo jest podzielone, tak również islam nie jest jednorodny.

Na drugim planie, w oddali, użyto elementów panoramy Krakowa w kolorze szarym. Stanowiło to konsekwencję „przeniesienia” odbiorcy – uczestnika – planu pierwszego. Kraków ukazany był na tym plakacie jako przestrzeń, w której odbywa się XX Dzień Islamu, ale również – dla jego mieszkańców – jako miejsce, do którego wracają z podróży. Dopiero bliskość, przebywanie w nim, pozwala dostrzec wielość jego barw, również tych zapisanych w jego historii zdarzeń. W Krakowie od wieków rozbrzmiewa historia najazdu tatarskiego z XIII wieku. Grany co godzinę hejnał z wieży Kościoła Mariackiego urywa się w momencie, w którym jak głosi legenda, strażnik został ugodzony tatarską strzałą. Od lat, w czwartek po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, przeżywane jest radosne święto zwane „Pochodem Lajkonika”, którego czapka zwieńczona jest półksiężycem. Lajkonik tak bardzo wpisał się w przestrzeń Krakowa, że nawet tapicerka w krakowskich tramwajach zawiera ten motyw.

Ubolewamy nad faktem, że niewielu – czy w ogóle ktoś? – komentujących użytkowników Facebooka, weszło na stronę Rady Dialogu, by zobaczyć pełną wersję plakatu. Grafika, która została zamieszczona jako tło wydarzenia na fanpage’u Rady Dialogu to był tylko fragment (w dodatku edytowany) całości plakatu. Początkowo zarzucano, że usunięto krzyże z wież Kościoła Mariackiego, co jest nieprawdą, ponieważ zarówno dzwonnica (niższa wieża) jak i hejnalica (wyższa wieża) zakończone są iglicami. Brak krzyża na zwieńczeniu prezbiterium Kościoła Mariackiego to niedopatrzenie grafika – absolutnie nie był to celowy zabieg, tylko efekt tak, a nie inaczej ustawionej perspektywy.

Mamy nadzieję, że z tej sytuacji wyniknie wiele dobra. Zapraszamy wszystkich Państwa do dialogu, nie tylko z chrześcijanami innych konfesji, wyznawcami judaizmu czy islamu, ale przede wszystkim ze sobą nawzajem, w tym także rzymskimi-katolikami.

- czytamy w oświadczeniu Archidiecezji Krakowskiej. 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Andrzej Duda:  W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń z ostatniej chwili
Andrzej Duda: W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

– W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń; z zażenowaniem przyjąłem atak na politykę poprzedniego obozu rządowego – powiedział prezydent Andrzej Duda po czwartkowym wystąpieniu szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Sejmie.

Nowoczesne wyrzutnie dla Polski. Podpisano umowę z ostatniej chwili
Nowoczesne wyrzutnie dla Polski. Podpisano umowę

Wiceszef MON Paweł Bejda poinformował w czwartek, że w Korei Południowej podpisano umowę wykonawczą na dostarczenie Polsce 72 modułów wyrzutni HOMAR-K oraz kilku tysięcy kierowanych pocisków rakietowych. Według koreańskiego koncernu Hanwha wartość umowy na wyrzutnie to 1,64 mld USD.

„Meghan będzie wściekła”. Burza w Pałacu Buckingham z ostatniej chwili
„Meghan będzie wściekła”. Burza w Pałacu Buckingham

Media obiegły informacje dotyczące królowej Camilli. Arystokratka po tym, jak jej mąż król Karol III poważnie zachorował, przejęła wiele jego obowiązków. Okazuje się, że królowa wbiła ostatnio szpilkę księżnej Meghan. Co takiego się wydarzyło?

z ostatniej chwili
Co obejmuje ochrona prawa własności intelektualnej w Polsce?

Prawo własności intelektualnej obejmuje szeroki zakres praw i regulacji, które odnoszą się do działalności twórczej, zarówno w dziedzinie artystycznej, naukowej, jak i przemysłowej. W Polsce system ochrony własności intelektualnej opiera się na kilku kluczowych filarach, które obejmują m.in. prawa autorskie, prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz ochronę strategii przedsiębiorca. W niniejszym artykule przyjrzymy się każdemu z tych elementów, analizując ich znaczenie oraz sposób, w jaki są chronione przez polskie prawo.

Sikorski: „Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną” z ostatniej chwili
Sikorski: „Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną”

– Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną, szanującą prawa innych narodów do samostanowienia, Rosją, którą uosabia zamordowany Aleksiej Nawalny i inni więźniowie sumienia – oświadczył w czwartek w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski.

Łukaszenka uderza w Polskę: „Widzieliście, jak oni bronią granicy” z ostatniej chwili
Łukaszenka uderza w Polskę: „Widzieliście, jak oni bronią granicy”

Podczas swojego wystąpienia przed Ogólnobiałoruskim Zgromadzeniem Ludowym Aleksandr Łukaszenka wygłosił szereg kontrowersyjnych oskarżeń pod adresem Polski. W swojej półtoragodzinnej przemowie skupił się głównie na atakowaniu państw Zachodu, a zwłaszcza Polski. To nie pierwszy raz, kiedy polityk w negatywnym tonie podsumował nasz kraj.

Kto pokieruje MSWiA po Kierwińskim? Nieoficjalne doniesienia z ostatniej chwili
Kto pokieruje MSWiA po Kierwińskim? Nieoficjalne doniesienia

Media spekulują, kto stanie na czele resortu spraw wewnętrznych i administracji. Dotychczas stojący na czele ministerstwa Marcin Kierwiński będzie kandydatem KO do Parlamentu Europejskiego z list obejmujących Mazowsze.

Zaginięcie polskiego żołnierza na Bałtyku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Zaginięcie polskiego żołnierza na Bałtyku. Nowe informacje

Od środy wojsko prowadzi poszukiwania żołnierza jednostki wojskowej GROM, który zaginął podczas ćwiczeń w Zatoce Gdańskiej. W akcję prowadzoną nad wodą i pod nią zaangażowane są śmigłowce, okręt i sonar – podał w czwartek rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych ppłk Mariusz Łapeta.

Wiceszef MSZ Rosji grozi Polsce: „Będzie jednym z priorytetowych celów” z ostatniej chwili
Wiceszef MSZ Rosji grozi Polsce: „Będzie jednym z priorytetowych celów”

– Jeżeli w Polsce zostanie rozmieszczona broń nuklearna NATO, to broń ta stanie się dla Rosji jednym z priorytetowych celów – powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, cytowany w czwartek przez agencję Reutera za lokalnymi mediami.

Cimoszewicz oskarżony o potrącenie rowerzystki. Nowe informacje z ostatniej chwili
Cimoszewicz oskarżony o potrącenie rowerzystki. Nowe informacje

Sąd Rejonowy w Hajnówce (Podlaskie) podjął decyzję o zasięgnięciu uzupełniającej opinii biegłych, którzy przygotowywali ekspertyzy w śledztwie dotyczącym potrącenia rowerzystki przez europosła, byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza – dowiedziała się PAP w sądzie.

REKLAMA

Kontrowersyjna grafika Krakowskiego Dnia Islamu w Kościele Katolickim. Jest oświadczenie Archidiecezji

Archidiecezja Krakowska organizuje Krakowski 20. Dzień Islamu w Kościele Katolickim, imprezę, która ma promować służbę powszechnego braterstwa chrześcijan i muzułmanów. Impreza promowana jest plakatem, który wywołał kontrowersje w internecie, z powodu tego, że znajdują się na nim liczne arabskie półksiężyce, a nie ma z kolei ani jednego krzyża. Do sprawy odniosła się w oświadczeniu sama Archidiecezja Krakowska.
 Kontrowersyjna grafika Krakowskiego Dnia Islamu w Kościele Katolickim. Jest oświadczenie Archidiecezji
/ zrzut z ekranu

Niezrozumienie przekazu oraz niedopatrzenie stały się podstawą hejtu, który możemy obserwować w komentarzach użytkowników portalu Facebook, zarówno na profilu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jak i Rady ds. Dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej. Styczeń w krakowskim Kościele katolickim obfituje w wydarzenia ekumeniczne jak Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (10 nabożeństw ekumenicznych i 2 wydarzenia towarzyszące) i międzyreligijne Dzień Judaizmu (2 wydarzenia centralne: spotkanie i nabożeństwo oraz 3 wydarzenia towarzyszące) i Dzień Islamu. Wszystkie obchody przygotowała Rada Dialogu. Fala hejtu, która rozlała się w Internecie jest jednak daleka od braterskiego upomnienia (por. Mt 18,15-17). Gdyby osoby wytykające błąd grafika, choć w małym stopniu przyczyniły się do pomocy w organizacji tych spotkań, być może udałoby się uniknąć tego błędu.

Plakat krakowskich obchodów XX Dnia Islamu w Kościele katolickim oprócz nazwy wydarzenia, tegorocznego hasła „Chrześcijanie i muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa”, daty i miejsca oraz programu spotkania zawierał dwa elementy główne.

Pierwszym z nich, który przykuwał uwagę odbiorcy, był krajobraz miasta, w którym wielość minaretów wskazywała, iż było to miasto muzułmańskie. Spotykamy się z nim, podróżując po świecie. Wyjeżdżając na Bliski Wschód widzimy kopuły meczetów, słyszymy głos muezinów. To doświadczenie świata islamskiego, w którego środku stajemy, generuje mieszane uczucia. Jedni – jak np. bł. Karol de Foucauld, który przez lata pracował wśród muzułmańskich Tuaregów na Saharze w Algierii – oddają temu światu, a ściślej jego ludziom, swoje życie i to w jak najgłębszym tego słowa znaczeniu; inni reagują na islam i muzułmanów z lękiem, niepewnością, czasem również agresją. W obliczu wydarzeń ostatnich lat – my członkowie Rady Dialogu – staramy się zrozumieć wszystkie postawy. Symbolem różnorodności osób nazywających się wyznawcami Allaha była paleta wykorzystanych barw, które wypełniały kształt „muzułmańskiego horyzontu”. Witraż, który wpisano w pierwszy plan, miał wskazywać na różne odcienie islamu, który spotykamy w czasie podróży lub o którym słyszymy w mediach. Nie można zapominać o chrześcijanach, którzy zginęli z rąk osób powołujących się w swoich działaniach na Koran. Z drugiej strony nie sposób pomijać chociażby chrześcijańsko-muzułmańskich obchodów uroczystości Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Libanie, w którym święto to – przypadające 25 marca – jest narodowym dniem wolnym od pracy. Musimy jednak pamiętać, że tak jak chrześcijaństwo jest podzielone, tak również islam nie jest jednorodny.

Na drugim planie, w oddali, użyto elementów panoramy Krakowa w kolorze szarym. Stanowiło to konsekwencję „przeniesienia” odbiorcy – uczestnika – planu pierwszego. Kraków ukazany był na tym plakacie jako przestrzeń, w której odbywa się XX Dzień Islamu, ale również – dla jego mieszkańców – jako miejsce, do którego wracają z podróży. Dopiero bliskość, przebywanie w nim, pozwala dostrzec wielość jego barw, również tych zapisanych w jego historii zdarzeń. W Krakowie od wieków rozbrzmiewa historia najazdu tatarskiego z XIII wieku. Grany co godzinę hejnał z wieży Kościoła Mariackiego urywa się w momencie, w którym jak głosi legenda, strażnik został ugodzony tatarską strzałą. Od lat, w czwartek po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, przeżywane jest radosne święto zwane „Pochodem Lajkonika”, którego czapka zwieńczona jest półksiężycem. Lajkonik tak bardzo wpisał się w przestrzeń Krakowa, że nawet tapicerka w krakowskich tramwajach zawiera ten motyw.

Ubolewamy nad faktem, że niewielu – czy w ogóle ktoś? – komentujących użytkowników Facebooka, weszło na stronę Rady Dialogu, by zobaczyć pełną wersję plakatu. Grafika, która została zamieszczona jako tło wydarzenia na fanpage’u Rady Dialogu to był tylko fragment (w dodatku edytowany) całości plakatu. Początkowo zarzucano, że usunięto krzyże z wież Kościoła Mariackiego, co jest nieprawdą, ponieważ zarówno dzwonnica (niższa wieża) jak i hejnalica (wyższa wieża) zakończone są iglicami. Brak krzyża na zwieńczeniu prezbiterium Kościoła Mariackiego to niedopatrzenie grafika – absolutnie nie był to celowy zabieg, tylko efekt tak, a nie inaczej ustawionej perspektywy.

Mamy nadzieję, że z tej sytuacji wyniknie wiele dobra. Zapraszamy wszystkich Państwa do dialogu, nie tylko z chrześcijanami innych konfesji, wyznawcami judaizmu czy islamu, ale przede wszystkim ze sobą nawzajem, w tym także rzymskimi-katolikami.

- czytamy w oświadczeniu Archidiecezji Krakowskiej. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe