„Zło wobec Żydów, Romów, osób LGBT…”. Relacja Pelosi z wizyty w Auschwitz. Wśród ofiar nie było Polaków?

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych z ramienia Partii Demokratycznej Nancy Pelosi przyjechała we wtorek do Polski. Odwiedziła także obóz Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau. Na jej oficjalnej stronie opublikowano relację z wizyty.
fot. Kancelaria Sejmu / Łukasz Błasikiewicz
Amerykańska polityk, przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi odwiedziła we wtorek Polskę. Jednym z głównych punktów jej wizyty było odwiedzenie obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie oddała hołd ofiarom i złożyła wieniec przed Ścianą Straceń. Towarzyszyli jej marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Na oficjalnej stronie amerykańskiej demokratki pojawiła się relacja z wizyty w obozie zagłady. Wymienia w nim m.in. ofiary niemieckiego obozu koncentracyjnego… i nie wspomina o Polakach.

Nasza delegacja była głęboko poruszona wizytą w Auschwitz-Birkenau. Przybyliśmy, aby upamiętnić 75 lat od momentu jego wyzwolenia i potwierdzić nasze zaangażowanie w zagwarantowaniu tego, że okropności Holokaustu nigdy się nie powtórzą – czytamy na oficjalnej stronie Nancy Pelosi.
 

Skala zła popełnionego na Żydach, Romach, osobach LGBTQ, osobach niepełnosprawnych i innych jest wprost nie do zrozumienia


– czytamy.

Siedemdziesiąt pięć lat po wyzwoleniu obozu Auschwitz-Birkenau podtrzymujemy nasze zobowiązanie do głośnego opowiedzenia się przeciwko antysemityzmowi i dyskryminacji, gdziekolwiek i kiedykolwiek się one pojawią. Nigdy więcej – czytamy w końcowym akapicie relacji.

Chcę zapytać @SpeakerPelosi: Dlaczego na waszej stronie nie ma słowa o tym, że ofiarami Auschwitz byli także Polacy? Polacy byli drugą najliczniejszą grupą ofiar – zapytał dziennikarz „Gazety Polskiej” Wojciech Mucha, który jako pierwszy zwrócił uwagę na relację amerykańskiej polityk.
 

Źródło: niezalezna.pl / speaker.gov
kpaAnkieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?
Tygodnik

Opinie

Popkultura
Nasi partnerzy: