Dyrektor Yad Vashem o nieobecności Andrzeja Dudy: „Jest mi bardzo przykro”

„Instytut ma zwykle dobre relacje z wszelkimi organizacjami w Polsce i powinniśmy kontynuować to w przyszłości” – twierdzi dyrektor Instytutu w Yad Vashem Awner Szalew.
fot. screen YouTube
Jest mi bardzo przykro, że prezydent Andrzej Duda zdecydował się nie przyjeżdżać na piąte Światowe Forum Holokaustu – stwierdził podczas konferencji prasowej w Jerozolimie dyrektor Instytutu w Yad Vashem Awner Szalew.

Jego zdaniem doszło do „niezrozumienia celów, które przyświecają temu wydarzeniu”. Dodał, że Instytut w Yad Vashem ma „zwykle dobre relacje z wszelkimi organizacjami w Polsce i powinniśmy kontynuować to w przyszłości”.

Andrzej Duda nie uczestniczy w uroczystościach

Przypomnijmy, że dzisiaj odbędzie się Światowe Forum Holokaustu w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. W styczniu prezydent Polski Andrzej Duda poinformował, że nie pojawi się na uroczystościach w Jerozolimie, ponieważ nie przewidziano jego wystąpienia.

Głos zabierze za to rosyjska głowa państw Władimir Putin, który w ostatnich miesiącach kilkukrotnie uderzył w Polskę i jej rolę podczas II wojny światowej. Putin stwierdził m.in. wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia. Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 r. Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście „niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał”.

Źródło: telewizjarepublika.pl
kpaAnkieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?
Tygodnik

Opinie

Popkultura
Nasi partnerzy: