„Takie wypowiedzi rodzą niedobre skutki społeczne”. Rzecznik SN komentuje słowa Ziobry

– Nie rozumiem jakim cudem uchwała 60 sędziów z trzech izb może być nieważna czy nielegalna – rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski odniósł się do oświadczenia Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie wczorajszej uchwały Sądu Najwyższego. Wypowiedział się także na temat wniosku skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego.
 „Takie wypowiedzi rodzą niedobre skutki społeczne”. Rzecznik SN komentuje słowa Ziobry
Rzecznik SN sędzia Michał Laskowski / fot. screen YouTube - Rzeczpospolita TV
Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdziło, że podjęta w czwartek uchwała Sądu Najwyższego została wydana z „rażącym naruszeniem prawa”. Według resortu postępowanie trzech izb SN uległo zawieszeniu z mocy prawa 22 stycznia 2020 r. z chwilą wszczęcia przez Trybunał Konstytucyjny sporu kompetencyjnego między SN a Sejmem i Prezydentem RP.

Pytany o komentarz resortu sprawiedliwości rzecznik SN sędzia Michał Laskowski stwierdził, że „przepis zawieszający postępowanie, na który powołała się prezes TK, po poddaniu analizie jego treści postanowienia i wniosku marszałek Sejmu, nie jest objęty tym wnioskiem”.

Nasza uchwała dotyczy sfery stricte procesowej - takie przyjęto stanowisko, taka była decyzją Sądu Najwyższego, wobec tego uznaliśmy, że to postanowienie i ten przepis nie dotyczy tego postępowania – podkreślił Laskowski.

Ziobro: Uchwała SN nie powoduje żadnych skutków prawnych

Rzecznik SN został także poproszony o komentarz ws. wypowiedzi ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który stwierdził, że „tak zwana uchwała Sądu Najwyższego nie powoduje żadnych skutków prawnych”. Zdaniem sędziego taka wypowiedź „nie zawiera żadnej argumentacji prawnej”.

Nie rozumiem jakim cudem uchwała 60 sędziów z trzech izb może być nieważna czy nielegalna. My działamy w oparciu o przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym i przepisy Konstytucji. Każdy z obecnych sędziów został prawidłowo powołany jako sędzia Sądu Najwyższego – powiedział Laskowski.

Od dawna mówię, że tego typu wypowiedzi, podważanie istoty orzeczeń sądowych, rodzi niedobre skutki społeczne Trudno wymagać potem od obywateli szacunku do wyroków sądowych, do organów państwa – dodał.

Zdaniem sędziego Laskowskiego „na tym opiera się państwo prawa i na tym opiera się praworządność”. – Takie kwestionowanie pewnych osób i wyroków, to wszystko elementy, które podważają autorytet sądów i prawa. Ludzie mogą dochodzić do wniosku, że można wszystko zarzucić – skwitował.

Źródło: Polsat News
kpaAnkieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?
Tygodnik

Opinie

Popkultura