"Wiadomo, że uchwała nie jest po myśli ministra Ziobry". Gersdorf komentuje oświadczenie ministerstwa

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf odniosła się do oceny wydanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości na temat uchwały przyjętej w czwartek przez Sąd Najwyższy.
fot. screen YouTube
Uchwała nie jest po myśli ministerstwa sprawiedliwości, Ziobry i jego współpracowników i dlatego się tak denerwują – twierdzi Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

Zapytana o to jak zareagują na tę uchwałę sady stwierdziła, że „jest uchwała i na to się nic nie poradzi, ale to co zrobią, to jest co innego”. Dodała również, że „to zawsze będzie dawało, kiedyś w przyszłości, podstawę do wzruszenia orzeczeń”.

Decyzja Sądu Najwyższego

Przypomnijmy, że w czwartek trzy izby SN ogłosiły decyzję ws. pytania prawnego przedstawionego przez Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf. Chodzi o pytanie, czy sędziowie powołani przez "nową" KRS mają prawo orzekać. W posiedzeniu trzech izb Sądu Najwyższego brało udział 60 sędziów.

– Sędziowie wskazani przez "nową" KRS są nieuprawnieni do orzekania – uznał Sąd Najwyższy. – Nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu bierze udział osoba wyłoniona na sędziego przez KRS w obecnym składzie – stwierdziła Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada

– Sąd Najwyższy postawił się ponad Sejm, Prezydenta, Trybunał Konstytucyjny, konstytucję, ale przede wszystkim ponad demokrację – odpowiedział na decyzję trzech izb SN wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Ministerstwo Sprawiedliwości wydało także oświadczenie ws. decyzji Sądu Najwyższego. – Uchwała składu trzech izb Sądu Najwyższego jako niezgodna z prawem nie wywołuje skutków prawnych – czytamy. 

Źródło: Polsat News
kpaAnkieta
Czym kieruje się PE w rezolucjach przeciwko Polsce?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czym kieruje się PE w rezolucjach przeciwko Polsce?
Tygodnik

Opinie

Popkultura
Nasi partnerzy: