Pamięć o Auschwitz jest ważna dla 94% Polaków

Pamięć o niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz - Birkenau jest ważna dla 94% Polaków - wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut Kantar na zlecenie prof. Marka Kuci z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wikimedia Pamięć o Auschwitz jest ważna dla 94% Polaków
Wikimedia
Wikimedia Commons
Prawie wszyscy badani – 94 proc. – zadeklarowali, że pamięć o obozie Auschwitz (określanym przez nich często jako »Oświęcim«) jest dla nich osobiście bardzo ważna lub ważna

- podał prof. Marek Kucia, szef projektu badawczego „Auschwitz w pamięci społecznej Polaków po 75 latach”.

Prawie jedna trzecia ankietowanych - 28,7 proc. – wskazała Auschwitz/Oświęcim jako najważniejsze wydarzenie w historii Polski w czasie II wojny światowej. Niemal taka sama liczba respondentów - 29,2 proc. za najważniejsze wydarzenie uznała napaść Niemiec na Polskę 1 września 1939 r.

Wyniki badań zdaniem prof. Kuci unaoczniają niewystarczającą wiedzę Polaków na temat Auschwitz.

Co dziesiąty spośród ogółu badanych (10 proc.), a co trzeci (32 proc.) z podających jakąkolwiek odpowiedź, podał liczbę ofiar obozu Auschwitz, którą można uznać za prawidłową, czyli mieszczącą się w przedziale od 1 mln do 1,5 mln. Oszacowana przez historyków i podawana przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau liczba ofiar to ponad 1,1 mln. Liczba ofiar widniejąca na wielojęzycznych tablicach pomnika ofiar obozu w Brzezince to 1,5 mln. Dwie trzecie (67 proc.) respondentów w ogóle nie udzieliło odpowiedzi na pytanie o liczbę ofiar Auschwitz


- zakomunikował prof. Kucia.

Autor badania podkreślił, że Żydzi byli prawidłowo wymieniani najczęściej, jako największa grupa ofiar Auschwitz przez ponad połowę badanych. Wskazał jednocześnie, że 24 proc. uważała, że najliczniejszą grupą ofiar byli Polacy, podczas gdy stanowili oni drugą najliczniejszą grupę ofiar.

cwp/TVPInfo

Ankieta
Czy samorządy wytrzymają napór ideologii LGBT?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy samorządy wytrzymają napór ideologii LGBT?
Tygodnik

Opinie

Popkultura