[SONDAŻ] Polacy ocenili działania prezydenta i premiera po atakach Władimira Putina

Radio Zet opublikowało sondaż IBRiS, w którym pracownia zapytała Polaków co sądzą na temat działań Andrzeja Dudy i Mateusza Morawieckiego ws. oszczerczych wypowiedzi Putina i rosyjskich oficjeli.
Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki / fot. Jakub Szymczuk - KPRP
Jak informuje Radio Zet, powołując się na badania przeprowadzone przez pracownię IBRiS, 60 proc. Polaków pozytywnie ocenia działania, które podjęli prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki na arenie międzynarodowej po ataku ze strony Władimira Putina i Rosji.

Przeciwnego zdania jest natomiast 29 proc. polskiego społeczeństwa.11 proc. nie ma w tej sprawie zdania. 

Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy prezydent Rosji Władimir Putin oraz inni rosyjscy urzędnicy oszczerczo wypowiadali się na temat działań i roli Polski przed i podczas II wojny światowej.
 
Oszczercze wypowiedzi Władimira Putina

Rosyjska głowa państwa skrytykowała wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Władimir Putin wyraził m.in. ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 r.

Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia. Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 r. Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście „niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał”.

Oświadczenie premiera Morawieckiego

W związku z oszczerczymi wypowiedziami Putina oraz rosyjskich oficjeli, pod koniec grudnia 2019 roku Kancelaria Premiera opublikowała oświadczenie szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego w tej sprawie. – Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie. Zwykle dzieje się to w sytuacji, gdy władza w Moskwie czuje międzynarodową presję związaną ze swoimi działaniami – brzmiało oświadczenie premiera.

Źródło: Twitter
kpaAnkieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?
Tygodnik

Opinie

Popkultura
Nasi partnerzy: