Hyundai Rotem oferuje Polsce umowę na czołgi wartości 9 mld USD

Koreański koncern Hyundai Rotem zaproponował polskiej armii dostosowany do jej potrzeb model czołgu K2 wraz z transferem technologii. Kontrakt miałby wartość 9 mld USD.
By 권순삼, 국방시민연대 (Defense Citizen Network) Hyundai Rotem oferuje Polsce umowę na czołgi wartości 9 mld USD
By 권순삼, 국방시민연대 (Defense Citizen Network) / Wikimedia Commons
Hyundai Rotem dąży do zawarcia z Polską umowy na budowę czołgów o wartości 9 miliardów dolarów. Jeśli umowa dojdzie do skutku, będzie to pierwsza sytuacja, kiedy firma ta wyeksportuje swoją zintegrowaną technologię obronną za granicę.

Hyundai Rotem planuje współpracę z polskim rządem w celu opracowania i produkcji 800 czołgów klasy Czarna Pantera K2.

Pod uwagę brane są inne prestiżowe konstrukcje czołgów, takie jak amerykański M1 Abrams, rosyjski T-90 i angielski Challenger 2, jednak Polska stawia na rozwój broni własnej produkcji, co sprawia, że Hyundai Rotem może być silnym konkurentem w wyścigu.

Oczekuje się, że oficjalna licytacja projektu zostanie ogłoszona w pierwszej połowie tego roku i na pewno weźmiemy udział w tym procesie. Mówi się, że całkowity projekt zostanie podzielony na dwa etapy, aby wyprodukować łącznie 800 czołgów


- mówi przedstawiciel Hyundai Rotem.

Przedstawiciele Hyundai Rotem kilkakrotnie spotykali się z polskimi urzędnikami, aby wyjaśnić specyfikę kwalifikacji i funkcji K2 Black Panther. W 2008 roku południowokoreańska firma wygrała przetarg na sprzedaż czołgów K2 tureckiemu rządowi, pokonując Niemcy - jednego z wiodących światowych producentów czołgów.

Wcześniejsze doniesienia wskazywały, że polski rząd będzie współpracował z Hyundai Rotem w produkcji czołgów nowej generacji, które mogłyby być wyprodukowane do roku 2023 r. Polska podpisała również umowę z Hanwha Defense w 2016 r. na eksport 120 samobieżnych haubic K-9.

K2 Czarna Pantera zakończyła prace rozwojowe w 2008 roku i jest używana przez armię koreańską jako czołg nowej generacji od 2014 roku. K2 są w stanie strzelać pociskami 120 mm podczas lotu z prędkością do 70 kilometrów na godzinę.


cwp/koreatimes.co.kr
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe