W Polsce Żydzi bezpieczniejsi niż w Niemczech i Francji? M. Schudrich w Die Welt: Liczby mówią za siebie

Naczelny Rabin Polski Michael Schurich udzielił wywiadu niemieckiemu die Welt, w którym wyraża zaniepokojenie wzrostowi antysemityzmu w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem Niemiec i Francji. Inaczej zaś widzi sytuację w Polsce. Wywiad zatytułowany jest "Tutaj Żydzi nie są atakowani tak jak w Berlinie czy Paryżu"
 W Polsce Żydzi bezpieczniejsi niż w Niemczech i Francji? M. Schudrich w Die Welt: Liczby mówią za siebie
screen YouTube
"Czy Żydzi w Polsce mogą okazywać swoją tożsamość na ulicy bez ściągania na siebie wrogości?" - pyta die Welt

- Ależ oczywiście! Żydzi, którzy noszą jarmułkę, tradycyjne żydowskie nakrycie głowy, nie są w Polsce atakowani, tak jak w Berlinie czy Paryżu. Nie potrafię wam powiedzieć, dlaczego u nas jest tak spokojnie, ale cieszę się z tego.


- odpowiada rabin Michael Schudrich

"Czyli że Polska jest dziś bezpiecznym miejscem dla Żydów, a Niemcy i Francja?"

- Liczby mówią same za siebie. W Polsce synagogi nie są atakowane, nie ma policji przed centrami gmin żydowskich, tak jak w Niemczech. Do tej pory Żydzi nie byli fizycznie atakowani. Istnieje, owszem, antysemityzm, ale nie wyraża się on w atakach fizycznych.


- mówi Naczelny Rabin Polski

Dziennikarz usiłuje dopytać o Prawo i Sprawiedliwość w kontekście "nienawiści wobec mniejszości", Schudrich odpowiada, że ma dobre relacje z liderami różnych ugrupowań i nie są oni antysemiccy, a także wyraża zrozumienie dla motywacji Andrzeja Dudy, ktory nie pojechał na uroczystości organizowane przez Mosze Kantora

Tłumaczył: Marian Panic

Źródło: Welt.de

Ankieta
Czy samorządy wytrzymają napór ideologii LGBT?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy samorządy wytrzymają napór ideologii LGBT?
Tygodnik

Opinie

Popkultura