"Boże Ciało" Jana Komasy bez statuetki. Piotr Gliński komentuje

- Rywalizacja o Oscara z filmami wybitnych światowych reżyserów, takich jak Pedro Almodovar i Bong Joon-ho to wielkie wyróżnienie dla polskiego filmu. Samo znalezienie się wśród najlepszych to ogromny prestiż dla jego twórców – mówi po emocjonującej oscarowej nocy minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Podkreśla, że trzeci rok z rzędu polski film, wspierany profesjonalnymi działaniami Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, był obecny podczas ceremonii rozdania Oscarów.
 "Boże Ciało" Jana Komasy bez statuetki. Piotr Gliński komentuje
/ screen YT
„Boże Ciało” walczyło z pięcioma najlepszymi filmami międzynarodowymi wybranymi spośród rekordowej ilości 91 zgłoszonych tytułów. Ostatecznie statuetka trafiła w ręce Bonga Joon-ho za film „Parasite”. 

O polskim filmie mówi się jako o jednej z najlepszych międzynarodowych produkcji ubiegłego roku. „Boże Ciało” sprzedano do ponad 45 krajów. Jesienią, dzięki staraniom dyrektora PISF, polska produkcja wzięła udział w Contenders – wydarzeniu organizowanym przez magazyn Deadline, jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez rozpoczynających sezon nagród w Stanach Zjednoczonych. Od tamtej pory polski film zjednał sobie serca i głosy Akademii, co na początku roku zaowocowało nominacją do Oscara. 

Wsparcie PISF
Polski Instytut Sztuki Filmowej od początku wspierał produkcję i kampanię oscarową filmu „Boże Ciało”. W licznych pokazach dla przedstawicieli członków Akademii uczestniczyli m.in. reżyser filmu Jan Komasa, odtwórca głównej roli Bartosz Bielenia i producentka Aneta Hickinbotham. Film został pokazany na renomowanym AFI Fest w Los Angeles. W wydarzeniu wzięli udział Jan Komasa i autor zdjęć Piotr Sobociński jr. Kolejne prestiżowe wydarzenie, na którym pokazywane było „Boże Ciało”, to Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Palm Springs. Nagrodę na festiwalu otrzymał Bartosz Bielenia, a reżyser wziął udział w specjalnym panelu poświęconym filmom międzynarodowym. Wspólnie z magazynem Deadline zorganizowano także pokaz filmu i panel, w którym wzięli udział scenarzysta filmu Mateusz Pacewicz i Bartosz Bielenia. Każde z wydarzeń cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony Akademików, dziennikarzy i krytyków. 

Nagroda Akademii Filmowej
Nagroda Akademii Filmowej, znana też jako Oscar, jest przyznawana corocznie przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Pierwsze rozdanie nagród odbyło się w 1929. Oscarami nagradzane są filmy, które w poprzedzającym roku kalendarzowym były wyświetlane w amerykańskich kinach. Z wyłączeniem jednej kategorii, najlepszego filmu międzynarodowego (wcześniej: nieanglojęzycznego) właśnie, Oscary przyznawane są przeważnie filmom anglojęzycznym. Od 2002 r. ceremonia rozdania Oscarów odbywa się w  Dolby Theatre w Hollywood (wcześniej teatr ten nosił nazwę Kodak Theatre). Oscary są uznawane za najbardziej prestiżową nagrodę filmową.

źródło: gov.pl

raw/k

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe