Sejm przyjął pierwszy od 1989 r. budżet bez deficytu

W piątek 14 lutego posłowie w Sejmie przegłosowali budżet państwa na 2020 rok. Zarówno dochody, jak i wydatki mają w nim wynieść około 435,3 miliarda złotych. Jest to pierwszy od 1989 r. zrównoważony budżet.
 Sejm przyjął pierwszy od 1989 r. budżet bez deficytu
grafika własna

Jest to budżet, przyznacie państwo, wyjątkowy. Po szczegółowej prezentacji budżetu przez ministra finansów budżet ten można określić jako wyjątkowy, rewelacyjny. Po raz pierwszy jest to budżet zrównoważony, czego nie było od kilkudziesięciu lat. Budżet jest nie tylko zrównoważony, czyli wydatki pokrywają się z dochodami. Można sobie wyobrazić, że wydatki można bardzo konsekwentnie redukować, ale tu jest odwrotnie. Konsekwentnie realizuje się ambitną politykę wydatkową. Wydatki na cele społeczne przekraczają 66 miliardów złotych. To 3,5 raza więcej niż w latach 2013-2014. Budżet obejmuje programy, o których ludzie nie mogli pomarzyć - 500+ na każde dziecko. My nawet w kampanii nie zakładaliśmy tak optymistycznych rozwiązań, wtedy mówiliśmy o drugim i następnych. Na ten cel przeznacza się blisko 40 miliardów złotych


- komentował z mównicy sejmowej Henryk Kowalczyk z Prawa i Sprawiedliwości.

Za ustawą budżetową głosowało 231 posłów, 217 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Założono w niej, że Produkt Krajowy Brutto wzrośnie o 3,7 procent, a inflacja utrzyma się na poziomie 2,5 procent.
źródło: tvn24bis.pl

raw

 

Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?
Tygodnik

Opinie

Popkultura