Bilewicz o Lichockiej: "Metafora prostej kobiety pokazującej fucka inteligentowi z żydowskim nazwiskiem"

W sieci pojawiły się screeny i zdjęcia ukazujące posłankę Prawa i Sprawiedliwości Joannę Lichocką, wykonującą w kierunku ław opozycji, gest, który w powszechnym mniemaniu uważany jest za obelżywy. Sytuacja miała mieć miejsce po przegłosowaniu ustawy o dodatkowych środkach finansowych dla mediów publicznych. Posłanka zaprzeczyła wprawdzie obelżywej naturze gestu, ale jednocześnie przeprosiła "tych, którzy poczuli się urażeni". Sytuacja już jest wykorzystywana do łączenia gestu z sytuacją chorych na raka. Takiej okazji nie mógł przepuścić również autor koncepcji "antysemityzmu wtórnego" mającego polegać między innymi na niechęci do wydawania pieniędzy na Muzeum POLIN i "kulcie" Żołnierzy Wyklętych, Michał Bilewicz.
 Bilewicz o Lichockiej: "Metafora prostej kobiety pokazującej fucka inteligentowi z żydowskim nazwiskiem"
screen YouTube

- Wszyscy oczekują, że wizerunek posłanki Lichockiej zaszkodzi PiS. Wcale nie wiem, czy elektorat nie oczekuje właśnie takiej estetycznej metafory: prostej kobiety pokazującej fucka wszystkowiedzącemu inteligentowi z żydowskim nazwiskiem. Teraz nam wolno! (...) I nie ma znaczenia, że "prosta kobieta" pochodzi z profesorskiej rodziny i jej wyalienowanie z klas ludowych jest nie mniejsze niż jej politycznych oponentów. Wszystko to teatr, zapewniający wyborcom "transpasywną przyjemność" (jak to trafnie nazwał Andrzej Leder)


- pisze Bilewicz

Nie jest jasne kogo miał na myśli pisząc o "inteligencie z żydowskim nazwiskiem"

- Nadjeżdża zespół doklejający antysemityzm do faka Lichockiej. Czy chodzi o to, że w sejmie mamy samych inteligentów? A może samych inteligentów w opozycji? Czy, że wszyscy inteligenci mają "żydowskie nazwiska"? O to mniejsza, wszystko się da


- komentuje Cezary Krysztopa cyk

Ankieta
Czy KE chodzi o to żeby Polska była praworządna?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy KE chodzi o to żeby Polska była praworządna?
Tygodnik

Opinie

Popkultura