"To zwiększy możliwości finansowania tych celów". Morawiecki o tym jak "załatać dziurę" po brexicie

Mateusz Morawiecki podczas unijnego szczytu w Brukseli, gdzie debatowano nad budżetem na lata 2021-2027, zaproponował nowe rozwiązania podatkowe na szczeblu europejskim
 "To zwiększy możliwości finansowania tych celów". Morawiecki o tym jak "załatać dziurę" po brexicie
fot. Krystian Maj - KPRM
Chodzi o podatek cyfrowy, podatek o jednolitego rynku europejskiego i podatek od śladu węglowego. – Dopuszczamy też inne podatki na poziomie europejskim. To zwiększy możliwości finansowania tych celów, które są w interesie zarówno państw bogatszych jak i tych, które są jeszcze na dorobku – podkreślił szef polskiego rządu.

Polski premier podkreślił, że „dopięcie” unijnego budżetu będzie niezwykle trudne z powodu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. – To oznacza, że będzie rocznie około 8-9 mld euro mniej. Kiedy to pomnożymy razy siedem, wiemy, że jest to duża luka w budżecie – zwrócił uwagę Morawiecki.

Zdaniem ekonomisty Marka Zubera, szczególnie podatek cyfrowy jest niezwykle potrzebny i powinno się o nim rozmawiać.

Cały świat dyskutuje nad np. podatkiem ze sprzedaży internetowej i uważa, że to nie jest uczciwe ani etyczne, żeby wielkie koncerny, które mają większe zyski w porównaniu z polskim budżetem, żeby płaciły niewielkie albo żadne podatki w krajach, w których rzeczywiście te zyski generują. Trzeba absolutnie o tym rozmawiać – podkreślił ekonomista.

Nie są znane szczegóły propozycji. Co oznacza "podatek od śladu węglowego"?

Źródło: money.pl
kpaAnkieta
Czy KE chodzi o to żeby Polska była praworządna?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy KE chodzi o to żeby Polska była praworządna?
Tygodnik

Opinie

Popkultura