Marcin Palade ujawnia jak mainstreamowe media manipulują wynikami sondaży

Portal OKO.press we wczorajszym artykule pióra Piotra Pacewicza zachwyca się tym, że kontrkandydaci prezydenta Andrzeja Dudy zmniejszyli przewagę. Jak zauważa Marcin Palade socjolog od lat zajmujący się wynikami wyborów - Pacewicz w swoim tekście popełnił prosty błąd warsztatowy - porównuje dwa sondaże w których zastosowano rożne metody badawcze.
 Marcin Palade ujawnia jak mainstreamowe media manipulują wynikami sondaży
/ pixabay

W I turze Duda zdobywa 41 proc. - mniej niż kiedykolwiek wcześniej. Ale w II turze tylko w parze z Biedroniem osiąga 50 proc. Z Kidawą-Błońską, Kosiniakiem-Kamyszem, a nawet z Hołownią ma przewagę ledwie 2 pkt proc., co oznacza statystyczny remis. Stracił poparcie młodych, zwłaszcza kobiet. Coś się wydarzyło między 10 a 20 lutego. (…) To drugi taki sondażowy wypadek od wyborów 2015. Po raz pierwszy Duda remisował II turę z Donaldem Tuskiem w marcu 2017 w sondażu Ipsos dla OKO.press

– pisze w swoim tekście Pacewicz, jednak jak okazuje się - porównuje on rzeczy, których żaden rzetelny dziennikarz nie powinien robić. 

Czy wiecie, że Piotr Pacewicz na @oko_press porównał wczoraj wyniki sondaży wykonanych różną techniką IPSOS (CATI) i KANTAR (CAPI)? Czy w związku z tym zetknęliście się chociaż z jednym głosem znanego socjologa, że to jest niedopuszczalne? Cisza.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe