REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości wydało oświadczenie ws. wycofania środków z tzw. Funduszy Norweskich

Ministerstwo sprawiedliwości odniosło się do informacji norweskiego MSZ ws. wycofania środków z tzw. Funduszy Norweskich. Chodzi o stan praworządności w Polsce.
 Ministerstwo Sprawiedliwości wydało oświadczenie ws. wycofania środków z tzw. Funduszy Norweskich
/ Wikimedia Commons
W czwartek norweskie MSZ poinformowało, że Norwegia nie podpisze umowy ws. przekazania polskiemu ministerstwu sprawiedliwości środków w ramach tzw. Funduszy Norweskich.

Powodem miało być zaniepokojenie norweskich władz „postępami w zakresie praworządności i niezależności sądownictwa w Polsce”.

Oświadczenie polskiego ministerstwa sprawiedliwości

W piątek ministerstwo sprawiedliwości za pośrednictwem swojej oficjalnej strony internetowej podało, że nie otrzymało oficjalnej informacji o wycofaniu się Norweskiej Administracji Sądów z udziału w programie finansowanym ze środków norweskich.

Polskie ministerstwo podkreśliło również, że polska i norweska strona kontynuują negocjacje nad umową ws. programu, „by w jak najlepszy sposób wykorzystać przyznane nam 70 mln euro”. 

Ministerstwo sprawiedliwości dodało, że ma także zastrzeżenia co do stanu praworządności w Norwegii.

Dotyczy to krytycznej oceny praktyki norweskich sądów aprobujących odbieranie dzieci biologicznym rodzicom przez norweskie instytucje opiekuńcze (Barnavernet) – czytamy w oświadczeniu.
 

Mamy mocne wsparcie w tej sprawie w orzeczeniach wydanych przez EPTCz w Strasburgu a dotyczących właśnie Norwegii. Bronimy i będziemy bronić polskich dzieci i ich rodziców, gdy łamane będą ich prawa na terenie każdego kraju również Norwegii. Na nasze stanowisko nie wpłynie fakt, że Norweska Administracja Sądów ewentualnie wycofa się ze współpracy


– brzmi dokument.
 

Źródło: gov.pl
kpa


 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura