REKLAMA

Gorąco w Syrii. Początek tureckiej ofensywy przeciwko siłom syryjsko-rosyjskim

Prezydent Turcji, Recep Erdogan zapowiedział w niedzielę rozpoczęcie ofensywy w syryjskiej prowincji Idlib przeciwko siłom Baszara al-Asada. Syryjski prezydent jest jednak wspierany przez Rosję i konflikt w Idlibie może doprowadzić do napięcia na linii Moskwa-Ankara.
 Gorąco w Syrii. Początek tureckiej ofensywy przeciwko siłom syryjsko-rosyjskim
/ pixabay.com/geralt
Turecka ofensywa została nazwana "Operacja tarcza wiosny". Choć starcia pomiędzy wojskami tureckimi a siłami syryjskimi siłami rządowymi wspieranymi przez Rosjan trwają już od dłuższego czasu, to jednak Turcja dopiero teraz zdecydowała się na przeprowadzenie oficjalnej operacji wojskowej.

W czwartek w wyniki nalotów syryjskiej armii, wyposażonej w rosyjskie myśliwce Su-34, zginęło 33 tureckich żołnierzy. W odpowiedzi na ataki, turecka armia rozpoczęła masowy ostrzał pozycji sił Baszra al-Asada. Tureckim F-16 udało się m.in. strącić dwa bombowce Su-24.Syryjska armia rządowa, wspierana przez Rosjan, od kilku tygodni prowadzi ofensywę przeciwko rebeliantom w Idlib. Region ten jest ostatnim punktem oporu syryjskich rebeliantów, którzy od 2011 r. prowadzą wojnę z Baszarem al-Asadem. Rebelianci mają wsparcie Turcji, która wysłała w ten region swoich żołnierzy.

Konflikt w rejonie Idlibu może doprowadzić do pogorszenia się relacji rosyjsko-tureckich. Do niedawna Moskwa i Ankara koordynowały swoją politykę względem Damaszku. Jednak ofensywa sił Baszara al-Asada na ostatnie regiony kontrolowane przez wspieranych przez Turcję rebeliantów mocno nadwyrężyła stosunki między Turcją a Rosją. Jednak Syrii nie jest jedynym rejonem świata, w którym dochodzi do konfliktu Moskwy i Ankary. Rosjanie i Turcy wspierają dwie przeciwne strony w pogrążonej w wojnie domowej Libii. Turcja wspiera też Ukrainę w jej konflikcie z Rosją.

Źródło: defence24.pl

 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura