REKLAMA

"Nasza pamięć Ich wybawieniem". Dawna katownia UB przy ul. Strzeleckiej otwarta dla zwiedzających

Podziemia ubeckiej katowni mieszczącej się w kamienicy przy ul. Strzeleckiej 8 na warszawskiej Pradze zostały udostępnione zwiedzającym. W okresie komunistycznego zniewolenia mieściła się tam kwatera główna NKWD, a następnie siedziba Urzędu Bezpieczeństwa, w której więziono, torturowano i mordowano działaczy podziemia niepodległościowego.
Screen "Nasza pamięć Ich wybawieniem". Dawna katownia UB przy ul. Strzeleckiej otwarta dla zwiedzających
Screen / Youtube

Oddajemy to miejsce – siedzibę NKWD, później Urzędu Bezpieczeństwa – państwu polskiemu, aby można było opowiadać o naszej historii tu i za granicą. Długo o tym miejscu się mówiło, teraz to miejsce będzie głośno mówić o tym, jak wyglądało zniewolenie Polski po 1944 roku


– powiedział podczas otwarcia nowej placówki edukacyjnej prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Jak czytamy na stronie IPN, kamienica przy Strzeleckiej na przełomie 1944 i 1945 r. przestała być normalnym budynkiem mieszkalnym. Przejęły ją sowieckie służby specjalne. Zimą 1945 r. była wykorzystywana jako jedna z kwater przez gen. Iwana Sierowa – zastępcę ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRR, a od stycznia 1945 r. pełnomocnika NKWD przy 1 Froncie Białoruskim.
 

Formalnie od 20 lutego 1945 r. budynek stał się siedzibą Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie. Mieszkania na pierwszym, drugim i trzecim piętrze od strony ul. Strzeleckiej zamieniono na pokoje przesłuchań. 25 piwnic użytkowanych do tej pory jako domowe spiżarnie przerobiono na areszt. Dwie skrytki pod schodami (pozbawione wentylacji, światła i okien) zamieniono z kolei na karcery. W związku z bardzo dużą liczbą zatrzymanych także mieszkania na parterze wykorzystywano jako cele. W latach 1945–1948 przeszło przez nie wiele tysięcy aresztowanych – przede wszystkim z kręgów polskiego podziemia niepodległościowego. Nieznana ich liczba straciła życie w wyniku tortur stosowanych przez funkcjonariuszy NKWD i UBP, a ciche dotąd podwórko rozbrzmiewało krzykami katowanych


- podaje IPN.

Po przeprowadzeniu prac przez historyków i archeologów, podziemia kamienicy zostały udostępnione zwiedzającym.

W otwarciu Izby Pamięci Strzelecka 8 wzięli udział przedstawiciele rządu, parlamentu, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojska Polskiego oraz instytucji i organizacji społecznych. Na uroczystość przybyli także krewni ofiar zbrodni komunistycznych oraz więźniarka aresztu przy Strzeleckiej 8 – Pani Krystyna Miszczak-Opałło.

Placówkę edukacyjną IPN-u przy ul. Strzeleckiej 8 można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–18.00.Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura