REKLAMA

Sędzia Juszczyszyn w der Spiegel wzywa Europę do interwencji: "Czas słowa minął"

Kontrowersyjny i aktywny politycznie sędzia Juszczyszyn udzielił niemieckiemu der Spiegel wywiadu, w którym rytualnie krytykuje reformę sądownictwa ze szczególnym uwzględnieniem Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej. Sędzia czuje się również szykanowany zapisami ustawy o konieczności ujawnienia kont w mediach społecznościowych przez sędziów, nazywając ją "ustawą kagańcową".
 Sędzia Juszczyszyn w der Spiegel wzywa Europę do interwencji: "Czas słowa minął"
/ screen YouTube Gazeta Olsztyńska

- SPIEGEL: Jak można zatrzymać ten proces?

Juszczyszyn: Solidarność pomaga - uratowała nas w latach osiemdziesiątych, teraz potrzebujemy jej ponownie. Polska i Europa muszą się temu oprzeć. Na przykład w styczniu w Warszawie odbył się już „Marsz tysiąca tog”, w którym demonstrowali sędziowie z całej Europy. To pokazuje, że niezawisłość sądownictwa to nie tylko sprawa polska, ale także europejska.

SPIEGEL: Czy Bruksela powinna nałożyć sankcje?

Juszczyszyn: Oczekujemy, że Komisja Europejska podejmie działania. I oczywiście TSUE - i to szybko. Czas na słowa dawno już minął. Izba Dyscyplinarna i ustawa kagańcowa muszą zostać zatrzymane. Jeśli Bruksela pozwoli, aby zasady europejskie były stopniowo podważane w Polsce, to może się to zdarzyć także w innych krajach. Unia Europejska to nie tylko biurokracja i pieniądze, ale przede wszystkim wspólne wartości. Mamy nadzieję, że europejscy politycy nie poświęcą niezależności naszego sądownictwa dla jakichkolwiek politycznych obietnic złożonych przez polski rząd. Ktokolwiek łamie prawo i ogranicza wolność, nie można mu ufać. Bez niezależnych sądów nie będzie postępów w sprawach ważnych dla UE: czy gdy chodzi o budżet, czy pod względem bezpieczeństwa, a także w sprawie ochrony klimatu.


- mówi niemieckiej gazecie sędzia Juszczyszyn

Źródło: Spiegel.de

tłum: Marian Panic

cyk
 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura