Problemy bibliotekarzy szkolnych

Są przeciążeni pracą - i to dosłownie. Bibliotekarze szkolni, jak pracownicy fizyczni, dźwigają tony książek, w tym masę podręczników. Tylko podczas ręcznych prac transportowych to prawie 1200 kg.
 Problemy bibliotekarzy szkolnych
T. Gutry Tygodnik Solidarność
O sytuacji tej grupy zawodowej rozmawiali niedawno w Gdańsku przedstawiciele oświatowej Solidarności.

– Nie ma ogólnopolskich standardów norm zatrudnienia bibliotekarzy. Są jedynie uzgodnienia dyrektorów z poszczególnymi organami prowadzącymi. To pierwszy problem. Drugi to potężne przeciążenia nauczycieli-bibliotekarzy. Ogromnie wzrosły ich problemy zdrowotne. Trzecim z problemów jest fakt, że biblioteki szkolne nie zawsze traktowana są jako pełnoprawne elementy funkcjonowania szkół, często traktowane wręcz jako poczekalnie dla uczniów. Próbujemy określić problemy nauczycieli-bibliotekarzy i przekazać je do Ministerstwa Edukacji Narodowej

- mówił w audycji „Głos pracownika” na antenie Radia Gdańsk Wojciech Książek, przewodniczący gdańskiej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.

Jednym z cięższych problemów są podręczniki i ich ręczny transport.

- Mamy tony podręczników do przemieszczania na różne sposoby. Bibliotekarze nie mają do tego żadnych narzędzi, oprócz własnych rąk. Generuje to ogromne problemy zdrowotne. Warunki naszej pracy są karygodne. Nie mamy żadnej ochrony. Konieczna jest kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, która sprawdzi w jakich warunkach pracujemy

– podkreślała w czasie audycji Zofia Terlecka, nauczycielka-bibliotekarka.

Problemy, które bibliotekarze szkolni omawiali ostatnio w Gdańsku, w formie odpowiednich wniosków, trafiły już do MEN.
 

 
***
Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko niektóre tematy, którymi zajmują się reporterzy „Radia Gdańsk”. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.
Audycja „Głos Pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.
 

Ankieta
Czy popierasz weto Polski i Węgier do budżetu UE?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy popierasz weto Polski i Węgier do budżetu UE?
Tygodnik

Opinie

Popkultura