Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Epidemia strachu

Koronawirus wywołał prawdziwą epidemię strachu. To właśnie reakcjom świata na zarazę poświęcony jest najnowszy „Tygodnik Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Epidemia strachu
/ Foto. TS
"Tygodnik Solidarność" w zwiększonym nakładzie do kupienia w Placówkach Poczty Polskiej. Sprawdź gdzie w Twojej okolicy możesz kupić "TS". Jak wygląda codzienna rzeczywistość w świecie zagrożonym koronawirusem?  

Mieszkańcy wielkich miast masowo wykupują żywność i środki czystości, a potem chowają się w domach. W Australii sprzedaż papieru toaletowego ograniczono do 4 rolek lub jednej zgrzewki na osobę. W północnych Włoszech rozmowy prowadzone są na odległość minimum jednego metra. Ludzie nie podają sobie ręki, nie przybijają „piątki” i pojawił się nowy zwyczaj – poklepać na powitanie czubkiem buta but znajomego. Władze zamykają szkoły i odwołują publiczne imprezy. Tokyo Disneyland został zamknięty. Nie wyklucza się, że japońskie szkoły będą zamknięte do pierwszych dni kwietnia. W kruchcie słynnej katedry w Kolonii opróżniono z wody święconej kropielnice. Otwarta została wprawdzie katedra w Mediolanie, ale zamknięto paryski Luwr, restauracje świecą pustkami, a wieczorami ludzie przemykają się pustymi ulicami. Co z tego, że bardzo wiele zarażeń ma lekki przebieg, skoro brak objawów ułatwia dalsze zakażenia. Epidemia i strach przed nią narzucają nową rzeczywistość codziennego życia.

– alarmuje Rafał Brzeski. 

Jak Polska przygotowana jest na koronawirus? W tekście „Raport z oblężonego państwa” wyjaśnia Paweł Pietkun: 

Polska jest doskonale przygotowana do ewentualnej światowej epidemii koronawirusa. Administracja publiczna i służby sanitarne zdały egzamin, zanim jeszcze zdążył się na dobre rozpocząć. Pomimo dramatycznych doniesień o kolejnych zarażeniach do początku marca Polska broniła się przed wirusem, choć o przypadkach zachorowań informowali wszyscy nasi sąsiedzi już od stycznia. Państwo jest przygotowane na to, żeby lokalnie zminimalizować skutki ewentualnej epidemii w skali całego świata.
O kryzysie na granicy turecko-greckiej pisze Teresa Wójcik 

Ankara, łamiąc porozumienie z Unią Europejską z 2016 r., otworzyła dla migrantów lądowe i morskie granice z UE. Na razie na 72 godziny, potem prezydent Recep Tayyip Erdoğan oznajmił, że granice z Grecją są „otwarte na czas nieokreślony”. Oficjalnie Erdoğan powołuje się na brak wsparcia Unii dla Turcji w obliczu nowej milionowej fali uchodźców z syryjskiego okręgu Idlib, uciekających przed działaniami wojennymi armii syryjskiej. W rzeczywistości, jak nieoficjalnie obliczają agencje ONZ – tych uchodźców jest najwyżej 180 tys. 

Z Waldemarem Krencem, przewodniczącym Zarządu Regionu Ziemia Łódzka NSZZ Solidarność rozmawia Marcin Koziestański. 

– Zagraniczne firmy, które w taki sposób łamią prawo, powinny być relegowane z naszego kraju. Proszę mi pokazać firmę polską, która będzie łamała prawo w Niemczech. Tam państwo nie pozwoliłoby na zwolnienie niemieckiego związkowca. Natomiast w Polsce związkowcy nie mają poczucia bezpieczeństwa 

– mówi nam przewodniczący łódzkiej Solidarności. Bartosz Boruciak rozmawia z Polą Chobot, wokalistką, autorką tekstów, współzałożycielką duetu Pola Chobot & Adam Baran

Wiele gatunków muzycznych wywodzi się z bluesa. Nie chciałabym, żeby blues kojarzył się jednoznacznie z jednym konkretnym sznytem, można go pięknie reinterpretować, patrz Alabama Shakes. Muzyka jest tak bezkresna i niezmierzona, że pozwala na nieskończoną ilość przetworzeń i odkryć, i reinterpretacji, i kombinacji. Nie wiem, jak inni muzycy, ale ja jaram się tym nieograniczonym polem do działania

- mówi nam artystka. 

W numerze również m.in.:
  • "Najgroźniejszy wróg" Anna Zielińska przypomina choroby, które w przeszłości dziesiątkowały populację. 
  • "Prezydent musi tak grać, by nie zrażać ludzi" z Bartłomiejem Biskupe, politologiem z Uniwersytetu Warszawskiego rozmawia Jakub Pacan 
  • "Sprzeczne oczekiwania wobec prezydenta" z prof. Rafałem Chwedorukiem rozmawia Agnieszka Żurek 
  • "Polityka czerwona od krwi" Paweł Pietkun o politycznych mordach 
  • "Defender - obrońca Europy" Teresa Wójcik o manewrach "Defender-Europe 20" 
  • "Rosja będzie strzelać do cywilnych samolotów" - Paweł Pietkun o Rosji, która przyznała sobie prawo do zestrzelenia samolotów pasażerskich 
  • "Odtrutka na Rufmord A.M." Prof. Marek Jan Chodakiewicz o Antonim Macierewiczu 
  • "Nieśmiertelność dawnych legend" Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje książkę "Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu" 
  • "Powtórka z rozrywki" Sebastian Pytel o filmie "Dżentelmeni" 
  • "Po swobody do Polski" Leszek Masierak o związku Prus z Rzeczpospolitą

Najnowszy numer "TS" (11/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kiedy Jarosław Kaczyński wróci do objazdu po Polsce? Nowe informacje o stanie zdrowia prezesa PiS Wiadomości
Kiedy Jarosław Kaczyński wróci do objazdu po Polsce? Nowe informacje o stanie zdrowia prezesa PiS

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraca do zdrowia i myślę, że w ciągu kilku tygodni również będzie wracał do objazdu po Polsce. Aktywność polityków w terenie będzie odgrywała duże znacznie w czasie kampanii wyborczej - powiedział w czwartek w Studiu PAP Michał Moskal, dyrektor biura prezydialnego PiS.

Jerzy Jachowicz skazany za felieton. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje Wiadomości
Jerzy Jachowicz skazany za felieton. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje

20 stycznia Sąd Okręgowy Warszawa-Praga skazał red. Jerzego Jachowicza za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka. Z wyrokiem sądu nie zgadza się Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Burza w Pałacu Buckingham. „Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny”

Brytyjski tabloid „Daily Mail” analizując biografię księcia Harry’ego „Spare”, przypomina skutki jednej z suto zakrapianych imprez w wykonaniu księcia Harry’ego z czasów, gdy ten mieszkał jeszcze w Pałacu Buckingham. 

Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności Wiadomości
Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wydał wyrok nakazowy wobec byłego premiera Kazimierza M., uznając go winnym uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony Izabeli. Sąd skazał ekspolityka na pół roku ograniczenia wolności i na wykonywanie prac społecznych – podało tvp.info.

„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji Wiadomości
„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji

– Trudno o coś bardziej oburzającego niż twierdzenie w demokratycznym kraju, że Rosja ma prawo do obrony strefy wpływów. Jeżeli ludzie demokratycznie wybierają NATO czy sojusz z USA, to znaczy, że tego chcą – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty w trakcie wizyty w Rydze.

Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów Wiadomości
Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów

Parlament Europejski opowiedział się w czwartek w głosowaniu za uchyleniem immunitetu poselskiego Belgowi Marcowi Tarabelli i Włochowi Andrei Cozzolino, którzy są zamieszani w skandal korupcyjny.

Jest nowy lider oglądalności kanałów telewizyjnych. Duże zaskoczenie Wiadomości
Jest nowy lider oglądalności kanałów telewizyjnych. Duże zaskoczenie

Jak podaje portal Wirtualne Media, poznaliśmy nowego lidera oglądalności rynku telewizyjnego wśród wszystkich widzów w styczniu 2023 roku. Z czwartego na pierwsze miejsce awansowała TVP2.

„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku Wiadomości
„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku

Senator Michał Kamiński krytycznie odniósł się do decyzji opozycji w sprawie głosowania nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym.

Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny” Wiadomości
Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny”

Sytuacja na Ukrainie ma być coraz gorsza. Na dodatek dotychczasowe wsparcie, które Ukraina otrzymała od Zachodu, jest zbyt małe, aby Kijów mógł ostatecznie wyjść zwycięsko z konfrontacji z Rosją – poinformował niemiecki dziennik „Die Welt”.

ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy Wiadomości
ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy

Wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w lutym i/lub w marcu – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe