Kontrowersyjny przepis zostanie uchylony. W bydgoskim szpitalu rodzice będą mogli opiekować się dziećmi

W Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy rodzice będą mogli opiekować się dziećmi na oddziale – powiedział PAP rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Dodał, że dyrektor placówki będzie wydawał zgodę w uzasadnionych przypadkach i zostanie zmieniony regulamin w tym zakresie.
 Kontrowersyjny przepis zostanie uchylony. W bydgoskim szpitalu rodzice będą mogli opiekować się dziećmi
pikrepo.com/CC0

"W szpitalu w Bydgoszczy rodzice będą mogli opiekować się dziećmi na oddziale. Po rozmowie ze mną dyrektor zmienia regulamin. W uzasadnionych przypadkach będzie wydawał zgodę. Dziękuję dyrekcji i lekarzom za zrozumienie. Należy wam się wielki szacunek za to, co robicie dla dzieci"

– powiedział PAP w czwartek rzecznik praw dziecka.

W środę PAP informowała, że rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak interweniował w sprawie wprowadzonego w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy zakazu przebywania rodziców z chorymi dziećmi.

"Mam świadomość, że ta epidemia to trudny czas, ale musimy otoczyć dzieci szczególną opieką"

– powiedział wówczas PAP.

Zakaz przebywania z dzieckiem na oddziale – nawet jednego rodzica – wzbudził w Bydgoszczy wiele kontrowersji. Rodzice szukali pomocy w różnych instytucjach i zwrócili się także do rzecznika praw dziecka, argumentując, że dwuletnie bądź trzyletnie dzieci nie mogą pozostawać same na oddziale, bo będzie miało to wiele negatywnych skutków dla ich psychiki.Argumentowali, że przyjmowanie dziecka na oddział, a zostawianie rodzica poza drzwiami placówki – w żaden sposób nie zmienia sytuacji w zakresie epidemii koronawirusa, bo przecież oboje i tak przybyli do szpitala z jednego gospodarstwa domowego.

"Poprosiłem dyrektora szpitala o rozważenie złagodzenia zakazu opiekowania się dzieckiem. Rozumiemy zagrożenie koronawirusem, ale dla małych dzieci Mama i Tata to najważniejsze istoty na świecie – ich miłość i bliskość pomagają w leczeniu. Bądźmy przy dzieciach w tym trudnym czasie"


– napisał we wtorek wieczorem na swoim oficjalnym profilu na Twitterze rzecznik praw dziecka.

W czwartek rzecznik prasowa urzędu marszałkowskiego Beata Krzemińska powiedziała PAP, że trwają rozmowy o możliwościach zmian w regulaminie, a ona wyda komunikat w tej sprawie najprawdopodobniej w piątek rano. (PAP)
 

Ankieta
Czy KE chodzi o to żeby Polska była praworządna?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy KE chodzi o to żeby Polska była praworządna?
Tygodnik

Opinie

Popkultura