"Solidarność" do Prezydenta w spr. RDS: Zwracamy się o jednoznaczne stanowisko i osobistą interwencję

Podczas procedowania ustawy „Tarcza antykryzysowa” w sposób niezapowiedziany i bez konsultacji, na wniosek Klubu Parlamentarnego PiS, wprowadzone zostały zmiany dające prawo odwoływania członków Rady Dialogu Społecznego przez Prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z nimi można odwołać członka rady nie tylko z powodu stwierdzenia kłamstwa lustracyjnego, ale praktycznie każdego innego jaki Premier uzna za właściwy. Nowelizacja daje mu w tym zakresie całkowitą dowolność - napisał do Prezydenta Andrzeja Dudy w imieniu NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, przewodniczący Związku. Zwrócił się o jednoznaczne stanowisko i interwencję.
Powołanie Rady Dialogu Społecznego 22 października 2015 r. "Solidarność" do Prezydenta w spr. RDS: Zwracamy się o jednoznaczne stanowisko i osobistą interwencję
Powołanie Rady Dialogu Społecznego 22 października 2015 r.
Kancelaria Prezydenta RP

W tej sprawie Piotr Duda opublikował wczoraj specjalne oświadczenie. Dzisiaj szef "Solidarności" wystosował pismo bezpośrednio do głowy państwa.

- To rażące naruszenie autonomii parterów społecznych i nieuprawniona ingerencja w uprawnienia zarezerwowane wyłącznie dla Prezydenta RP. Ponadto łamie dotychczasową równowagę stron, która stanowi istotę funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego, nad którą Pan Prezydent sprawuje osobisty patronat - czytamy w liście.


Na koniec Piotr Duda zwrócił się o bezpośrednią interwencję.

- Zwracam się do Pana Prezydenta w imieniu NSZZ „Solidarność”, inicjatora i współtwórcy Rady Dialogu Społecznego, o jednoznaczne stanowisko i osobistą interwencję dla bezzwłocznego wycofania wprowadzonych do „Tarczy antykryzysowej” zmian naruszających autonomię partnerów społecznych w RDS.

Cały list można przeczytać tutaj>>>

ml

Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...
Tygodnik

Opinie

Popkultura