Minister: Bezrobocie może podskoczyć do 10 proc.

W audycji „Siódma 9” minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg wypowiedziała się m.in. na temat spodziewanego bezrobocia, które ma być wynikiem pandemii koronawirusa.
 Minister: Bezrobocie może podskoczyć do 10 proc.
pixabay.com/

 „Zbieramy dane każdego dnia. Na wczoraj zarejestrowanych bezrobotnych było ok. 920 tys., ale spodziewamy się, że maj i kolejne miesiące będą pokazywać wzrost bezrobocia. Spodziewamy się, że na koniec roku to bezrobocie może wynieść około 10 proc., czyli 1,4 mln osób. To są jednak tylko szacunki. Wszystkie działania z tarczy antykryzysowej mają zniwelować te skutki”

– zaznaczyła.
Minister podkreśliła, że jednym z zadań tarczy antykryzysowej jest zapewnienie ciągłości miejsc pracy.  

„Zagrożeni są przedsiębiorcy, którzy mogą nie mieć środków na wynagrodzenia, ale i pracownicy. Programy, które przygotowano w tarczy antykryzysowej, mają dać realne wsparcie. Na wczoraj, czyli pierwszy dzień działania platformy, złożono około 500 wniosków. Przypomnę, że pracodawca musi porozumieć się ze związkami zawodowymi. Przedsiębiorcy czekali na ten program. Jeśli chodzi o mikroprzedsiębiorców, to wczoraj złożono ponad tysiąc wniosków o pożyczkę 5 tys. złotych” – wyliczała.

Minister podkreśliła rolę programu Rodzina 500 + w sytuacji kryzysowej:

„Dzisiaj, gdy patrzymy na program 500 Plus, na te dobrze zainwestowane pieniądze, bo ponad 500 miliardów złotych trafiło do 6,5 miliona dzieci, to jest potężne wsparcie dla polskich rodzin. Dzisiaj jesteśmy w zupełnie innej sytuacji, gdy mamy epidemię koronawirusa, gdy gospodarka hamuje i te pieniądze są realnym wsparciem dla polskich rodzin. Tam, gdzie są zagrożone miejsca pracy, te pieniądze pozwalają przeżyć ten trudny czas”

 
 Źródło: siodma9.pl

Ankieta
Czy Babcia Filomena wygra z Engelking i Grabowskim?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Babcia Filomena wygra z Engelking i Grabowskim?
Tygodnik

Opinie

Popkultura