Prezydent: Idea głosowania korespondencyjnego jest interesująca

Osobiście uważam, że idea głosowania korespondencyjnego jest interesująca - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Według niego, wybory prezydenckie trzeba przeprowadzić jak najszybciej, ale w bezpieczny sposób.
 Prezydent: Idea głosowania korespondencyjnego jest interesująca
/ foto. PAP
Prezydent odpowiadał w poniedziałek na Facebooku na pytania internatów. Na pytanie, czy wybory prezydenckie powinny się odbyć 10 maja i co z głosowaniem korespondencyjnym, Andrzej Duda odparł, że w poniedziałek w Sejmie będą podejmowane decyzje w sprawie głosowania korespondencyjnego.

"Ja osobiście uważam, że idea głosowania korespondencyjnego jest interesująca"

- oświadczył prezydent. Jego zdaniem, wybory prezydenckie powinny się odbyć w taki sposób, żeby "to było bezpieczne dla życia i zdrowia Polaków". Ale - jak dodał -

"z drugiej strony potrzebne nam są te wybory i to jak najszybciej". "Bo to jest też kwestia ciągłości władzy państwowej. To jest też kwestia bezpieczeństwa ustrojowego państwa. To jest także kwestia tego właśnie w jaki sposób będziemy skutecznie walczyli z koronawirusem"

- mówił Andrzej Duda.

W jego ocenie, "chodzi tu o kwestie stabilności władz i w ogóle pewności sytuacji także politycznej". "W związku z powyższym wybory są potrzebne, ale muszą być przeprowadzone w taki sposób, aby było to jak najbezpieczniejsze dla tych, którzy będą brali w nich udział. To jest sprawa fundamentalna. Tu życie i zdrowie ma znaczenie absolutnie podstawowe"


 - podkreślił prezydent.

"Ja uważam, że (wybory) trzeba przeprowadzić jak najszybciej, ale w sposób bezpieczny"


 - dodał Andrzej Duda.

Klub PiS złożył w poniedziałek w Sejmie nowy projekt w sprawie zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Projekt ten zakłada m.in., że jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego w wydanym wcześniej postanowieniu; nowy termin musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji.

Wcześniej w poniedziałek Sejm nie zgodził się, aby wprowadzić do porządku obrad poprzedni projekt PiS ws. głosowania korespondencyjnego. Projekt ten dotyczył wprowadzenia głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich a zgłoszona do niego autopoprawka zakładała, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. ma być to jedyny sposób oddania głosu. 

Źródło: PAP
autor: Edyta Roś
 
ero/ mrr/

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe