Ponad milion maseczek, setki tysięcy rękawic i testów na covid-19 - zakupy ARP SA na walkę z epidemią

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. na zlecenie rządu Mateusza Morawieckiego aktywnie zaangażowała się w walkę z koronawirusem. Spółka dokonuje zakupów i sprowadza do Polski duże ilości środków medycznych i ochrony osobistej. ARP bierze też udział we wdrażaniu Tarczy Antykryzysowej – oferuje wsparcie, które pomoże przedsiębiorcom przetrwać trudny okres.
 Ponad milion maseczek, setki tysięcy rękawic i testów na covid-19 -  zakupy ARP SA na walkę z epidemią
fot. arp.pl
ARP S.A. dokonuje zakupu produktów medycznych i wyrobów leczniczych na podstawie decyzji Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Działania ARP wpisują się w akcję wsparcia przez spółki Skarbu Państwa jednostek i instytucji służby zdrowia działających w zakresie zwalczania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Akcję koordynuje i wspiera Ministerstwo Aktywów Państwowych.
 
ARP S.A. w ostatnim czasie w tym trybie kupiła i sprowadziła z Chin środki ochrony osobistej o wartości 10,7 miliona zł. Tylko w pierwszych dwóch dniach kwietnia za sprawą Agencji Rozwoju Przemysłu do Polski przywieziono milion masek ochronnych, a także 100 tys. kombinezonów. Pod koniec marca ARP S.A. kupiła i sprowadziła z Chin 1 mln 700 tys. maseczek, 40 640 kombinezonów, 10 tys. gogli i 416 500 rękawic. 

Agencja Rozwoju Przemysłu dokłada swoją cegiełkę do zakupu sprzętu medycznego dla ośrodków ochrony zdrowia  

– mówi prezes zarządu ARP S.A. Cezariusz Lesisz. Zakupione środki za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia są przekazywane do placówek medycznych  


 
Testy z Korei 
ARP S.A. sprowadziła także do Polski 300 tysięcy testów genetycznych z Korei, które wykrywają koronawirusa. Są to testy produkcji koreańskiej bazujące na rekomendowanej przez WHO metodzie RT-PCR, a ich skuteczność została już wielokrotnie potwierdzona. 

Testy, które sprowadziliśmy, pozwolą na skuteczniejsze wykrywanie zakażonych. Dzięki temu służby medyczne będą mogły szybciej poradzić sobie z epidemią

– podkreśla wiceprezes  ARP S.A. Paweł Kolczyński. 
 
Wsparcie dla szpitali 
Już w pierwszych dniach od wprowadzenia obostrzeń związanych z koronawirusem ARP S.A. przekazała szpitalom 2,25 mln zł. Środki te zostały trafiły do szpitali w Łomży, Białymstoku, Zielonej Górze i Kaliszu. 

Włączamy się w działania rządu premiera Mateusza Morawieckiego związane z przeciwdziałaniem i ograniczaniem skutków stanu zagrożenia epidemicznego. Spółki Skarbu Państwa mają też obowiązek realizować cele społeczne  

– mówi prezes Cezariusz Lesisz.
 
Pomoc dla przedsiębiorców 
W sytuacji rozwoju epidemii wsparcia wymagają jednak nie tylko szpitale, ale także przedsiębiorcy zmagający się ze skutkami bieżącej sytuacji. Dostrzegając te problemy ARP S.A. włączyła się także we wsparcie oferowane polskim firmom w ramach pakietu Tarczy Antykryzysowej.
Agencja Rozwoju Przemysłu otrzymała 1,7 miliarda zł na działania służące przeciwdziałaniu skutkom epidemii w obszarze gospodarki. To pozwoliło na zaoferowanie nowych produktów, dostosowanych do bieżących, najpilniejszych potrzeb przedsiębiorców. W ofercie znalazły się:  leasing operacyjny z karencją w spłacie i ponadnormatywnym okresem spłaty, pożyczka obrotowa finansująca wypłatę wynagrodzeń w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw oraz pożyczka obrotowa na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym.

Produkty finansowe oferowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu pozwolą przedsiębiorstwom na przetrwanie trudnego okresu związanego z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego. Zasady ich przyznawania zostały dostosowane do obecnych realiów rynkowych, proponujemy kilkuletnie okresy finansowania oraz wydłużone okresy karencji. Jesteśmy przekonani, że polskie przedsiębiorstwa, zwłaszcza z branży transportowej, dzięki temu wsparciu przetrwają ten trudny czas i będą w stanie zagwarantować utrzymanie dotychczasowych miejsc pracy

– podkreśla wiceprezes Paweł Kolczyński. 

ARP przewiduje, że z nowej oferty leasingowej adresowanej do sektora transportowego może skorzystać nawet 4 tys. przedsiębiorców. Z podobnym zainteresowaniem mogą spotkać się także pozostałe produkty. 


Materiał powstał przy współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A.

Ankieta
Czy KE chodzi o to żeby Polska była praworządna?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy KE chodzi o to żeby Polska była praworządna?
Tygodnik

Opinie

Popkultura