[video] Andrzej Duda: "Szybko przejęli kancelarię. Oznajmiono mi, że to oczywiste że prezydent nie żyje"

Prezydent Andrzej Duda w specjalnym wydaniu programu „Alarm!” dla TVP Info opowiedział o kulisach "przejęcia władzy" przez marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego 10 kwietnia 2010 roku.
 [video] Andrzej Duda: "Szybko przejęli kancelarię. Oznajmiono mi, że to oczywiste że prezydent nie żyje"
/ Krzysztof Sitkowski, prezydent.pl
Jak opowiedział prezydent Andrzej Duda, „szybko nastąpiło przejęcie kancelarii przez marszałka sejmu Bronisława Komorowskiego”.
 

Oświadczono mi, że marszałek Bronisław Komorowski zaraz wygłosi oświadczenie, że przejmuje obowiązki prezydenta. Ja pytam: na jakiej zasadzie, na jakiej podstawie? Padła odpowiedź, że w związku ze śmiercią prezydenta. Powiedziałem: no ale zaraz, zaraz, macie państwo jakieś dowody, że prezydent nie żyje? No i zaczęła się bardzo nieprzyjemna wymiana zdań, która skończyła się tym, że mnie powiedziano, że przecież to jest oczywiste, że prezydent nie żyje. Powiedziałem, że dla mnie to wcale nie jest oczywiste, że potrzeba dowodów, bo inaczej to jest po prostu złamanie konstytucji 


– mówił Andrzej Duda. Prezydent ocenił, że dzisiaj nie można powiedzieć, co tam [w Smoleńsku] się stało i dlaczego – między innymi dlatego, że na samym początku podejmowano takie, a nie inne decyzje. W jego ocenie, kompletnie niezrozumiałą była decyzja o tym, żeby uznać, że lot polskiej delegacji do Smoleńska – samolotem wojskowym, należącym do 36. Pułku Lotniczego, pilotowanym przez wojskowych pilotów – był lotem cywilnym, że w związku z tym nie będzie stosowana dwustronna umowa pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską dotycząca katastrof przy lotach wojskowych, tylko będzie stosowana konwencja chicagowska dotycząca lotów cywilnych. Co – jak powiedział – znacząco pogorszyło naszą sytuację w całym śledztwie dotyczącym wyjaśnienia przyczyn katastrofy.
 
źródło: tvp.info

raw
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe