REKLAMA

Waloryzacja niższa, ale emerytury w górę

Od marca najniższe emerytury wyniosą 1000 zł, ale waloryzację świadczeń otrzymają wszyscy emeryci. Najniższa wyniesie 10 zł. Procentowo tegoroczna waloryzacja wyniesie 0.44 proc. Minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podpisała już komunikat w tej sprawie.
 Waloryzacja niższa, ale emerytury w górę
/ www.pexels.com

Waloryzacja miała być wyższa i wynieść 0,73 proc. Wówczas waloryzacja dzeisięciozłotowa objęłaby ok. 2 mln emerytów, tych, których świadczenie nie przekracza 1370 zł. Tak szacował resort pracy.

 

Jednak według GUS deflacja i wzrost płac okazały się niższe niż szacowało ministerstwo a to oznacza niższą waloryzację. W efekcie 10 zł dostanie ok. 5 mln emerytów. Będę to ci, których świadczenia nie przekraczają 2272,73 zł.

 

Zasada ta nie dotyczy rencistów, których podwyżka minimalna wyniesie 7,5 zł.

 

Co istotne, po raz pierwszy, minimalną emeryturę kwocie 1000 zł, czyli 50 proc. najniższego wynagrodzenia, otrzymają także świadczeniobiorcy z KRUS.

 

Warto też zauważyć, w 2016 r. wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniósł 0,24 proc. i był najniższy od 10 lat. Mówiono wówczas, że w wielu wypadkach drożej kosztował znaczek na list w sprawie waloryzacji niż sama podwyżka.

 

Podwyżka minimalnych emerytur to realizacja jednej z przedwyborczych obietnic rządu.

 

Anna Grabowska


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura